
Wiseco Piston Kit Subaru WRX 2.0L 16V(-9cc) 8.35:1 Armor Plated
Normally available in European stock. Approx 1 week delivery
Please contact us for accurate delivery times prior to purchase
Product specifications
| Attribute | Value |
|---|---|
| Bore - Actual | 92.00 mm |
| Bore - Oversize | Std. mm |
| Build Type | Build to Stock |
| Coating | Armor Plating |
| Compression Height | 32.66 mm |
| Compression Ratio - Actual | 8.25:1 |
| Country of Origin | USA |
| Deck Clearance | 0.35- mm |
| Dome Volume | -9.0 cc |
| GTIN | 00193564076205 |
| Image Info | These images are representative |
| Material Type | 2618 |
| Package Height | 111,76 mm |
| Package Length | 218,44 mm |
| Package Weight | 2404.04 g |
| Package Width | 347,98 mm |
| Piston Pin Diameter | 23.00 mm |
| Ring Set Included | 9200TX |
| Stroke | 75.00 mm |
| Weight - Nominal | 375 g |
Compatible models
| Make | Model | Begin year | End year |
|---|---|---|---|
| Subaru | 2.0L 16v - EJ205/207 | 1950 | 9999 |
Original: $859.09
-65%$859.09
$300.68Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
Normally available in European stock. Approx 1 week delivery
Please contact us for accurate delivery times prior to purchase
Product specifications
| Attribute | Value |
|---|---|
| Bore - Actual | 92.00 mm |
| Bore - Oversize | Std. mm |
| Build Type | Build to Stock |
| Coating | Armor Plating |
| Compression Height | 32.66 mm |
| Compression Ratio - Actual | 8.25:1 |
| Country of Origin | USA |
| Deck Clearance | 0.35- mm |
| Dome Volume | -9.0 cc |
| GTIN | 00193564076205 |
| Image Info | These images are representative |
| Material Type | 2618 |
| Package Height | 111,76 mm |
| Package Length | 218,44 mm |
| Package Weight | 2404.04 g |
| Package Width | 347,98 mm |
| Piston Pin Diameter | 23.00 mm |
| Ring Set Included | 9200TX |
| Stroke | 75.00 mm |
| Weight - Nominal | 375 g |
Compatible models
| Make | Model | Begin year | End year |
|---|---|---|---|
| Subaru | 2.0L 16v - EJ205/207 | 1950 | 9999 |











