
JE-Pistons Kit Subaru EJ205 Impreza WRX'02-05 92.50mm(8.5:1)
Normally available in European stock. Approx 1 week delivery
Please contact us for accurate delivery times prior to purchase
Product specifications
| Attribute | Value |
|---|---|
| Bore - Actual | 92.50 mm |
| Bore - Oversize | 0.50 mm |
| Build Type | Build to Stock |
| Compression Height | 32.70 mm |
| Compression Ratio - Actual | 8.5:1 |
| Deck Clearance | 0.31- mm |
| Dome Volume | -11.7 cc |
| GTIN | 00193564005243 |
| Image Info | These images are representative |
| Package Height | 298,00 mm |
| Package Length | 331,00 mm |
| Package Weight | 2346.00 g |
| Package Width | 363,00 mm |
| Piston Pin Diameter | 23.00 mm |
| Ring Set Included | JG1004-3642 |
| Stroke | 75.00 mm |
| Weight - Nominal | 363 g |
Compatible models
| Make | Model | Begin year | End year |
|---|---|---|---|
| Subaru | 2.0L 16v - EJ205/207 | 1950 | 9999 |
Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
Normally available in European stock. Approx 1 week delivery
Please contact us for accurate delivery times prior to purchase
Product specifications
| Attribute | Value |
|---|---|
| Bore - Actual | 92.50 mm |
| Bore - Oversize | 0.50 mm |
| Build Type | Build to Stock |
| Compression Height | 32.70 mm |
| Compression Ratio - Actual | 8.5:1 |
| Deck Clearance | 0.31- mm |
| Dome Volume | -11.7 cc |
| GTIN | 00193564005243 |
| Image Info | These images are representative |
| Package Height | 298,00 mm |
| Package Length | 331,00 mm |
| Package Weight | 2346.00 g |
| Package Width | 363,00 mm |
| Piston Pin Diameter | 23.00 mm |
| Ring Set Included | JG1004-3642 |
| Stroke | 75.00 mm |
| Weight - Nominal | 363 g |
Compatible models
| Make | Model | Begin year | End year |
|---|---|---|---|
| Subaru | 2.0L 16v - EJ205/207 | 1950 | 9999 |










