✨ New Arrivals Just Dropped!Explore


JE-Pistons Kit Subaru EJ257 2.5L 16V 8.5:1 Perfect Skirt 99.5mm
Normally available in European stock. Approx 1 week delivery
Please contact us for accurate delivery times prior to purchase
Product specifications
| Attribute | Value |
|---|---|
| Bore - Actual | 99.50 mm |
| Bore - Oversize | Std. mm |
| Build Type | Build to Stock |
| Compression Height | 30.70 mm |
| Compression Ratio - Actual | 8.5:1 |
| Deck Clearance | 0.30- mm |
| Dome Volume | -16.5 cc |
| GTIN | 00193564005212 |
| Image Info | These images are actual |
| Package Height | 138,00 mm |
| Package Length | 273,00 mm |
| Package Weight | 2530.00 g |
| Package Width | 152,00 mm |
| Piston Pin Diameter | 23.00 mm |
| Ring Set Included | JG4904-3917 |
| Stroke | 79.00 mm |
| Weight - Nominal | 407 g |
Compatible models
| Make | Model | Begin year | End year |
|---|---|---|---|
| Subaru | 2.5L 16v - EJ257 | 1950 | 9999 |
| Subaru | 2.5L 16v - EJ255 | 1950 | 9999 |
$361.64
Original: $1,033.26
-65%JE-Pistons Kit Subaru EJ257 2.5L 16V 8.5:1 Perfect Skirt 99.5mm—
$1,033.26
$361.64Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
Normally available in European stock. Approx 1 week delivery
Please contact us for accurate delivery times prior to purchase
Product specifications
| Attribute | Value |
|---|---|
| Bore - Actual | 99.50 mm |
| Bore - Oversize | Std. mm |
| Build Type | Build to Stock |
| Compression Height | 30.70 mm |
| Compression Ratio - Actual | 8.5:1 |
| Deck Clearance | 0.30- mm |
| Dome Volume | -16.5 cc |
| GTIN | 00193564005212 |
| Image Info | These images are actual |
| Package Height | 138,00 mm |
| Package Length | 273,00 mm |
| Package Weight | 2530.00 g |
| Package Width | 152,00 mm |
| Piston Pin Diameter | 23.00 mm |
| Ring Set Included | JG4904-3917 |
| Stroke | 79.00 mm |
| Weight - Nominal | 407 g |
Compatible models
| Make | Model | Begin year | End year |
|---|---|---|---|
| Subaru | 2.5L 16v - EJ257 | 1950 | 9999 |
| Subaru | 2.5L 16v - EJ255 | 1950 | 9999 |





