
Wiseco Piston Kit VW EA888 83.00mm -7.1cc 9,6:1 Pin 23mm
Normally available in European stock. Approx 1 week delivery
Please contact us for accurate delivery times prior to purchase
Product specifications
| Attribute | Value |
|---|---|
| Bore - Actual | 83.00 mm |
| Bore - Oversize | 0.50 mm |
| Build Type | Build to Stock |
| Compression Height | 29.59 mm |
| Compression Ratio - Actual | 9.6:1 |
| Deck Clearance | 0 mm |
| Dome Volume | -7.1 cc |
| GTIN | 00193564514431 |
| Image Info | These images are actual |
| Material Type | 2618 |
| Package Height | 112,00 mm |
| Package Length | 227,00 mm |
| Package Weight | 2232.00 g |
| Package Width | 205,00 mm |
| Piston Pin Diameter | 23.00 mm |
| Ring Set Included | 8300XX |
Compatible models
| Make | Model | Begin year | End year |
|---|---|---|---|
| Volkswagen/Audi | 2.0L 16v - EA888 | 1950 | 9999 |
Original: $808.49
-65%$808.49
$282.97Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
Normally available in European stock. Approx 1 week delivery
Please contact us for accurate delivery times prior to purchase
Product specifications
| Attribute | Value |
|---|---|
| Bore - Actual | 83.00 mm |
| Bore - Oversize | 0.50 mm |
| Build Type | Build to Stock |
| Compression Height | 29.59 mm |
| Compression Ratio - Actual | 9.6:1 |
| Deck Clearance | 0 mm |
| Dome Volume | -7.1 cc |
| GTIN | 00193564514431 |
| Image Info | These images are actual |
| Material Type | 2618 |
| Package Height | 112,00 mm |
| Package Length | 227,00 mm |
| Package Weight | 2232.00 g |
| Package Width | 205,00 mm |
| Piston Pin Diameter | 23.00 mm |
| Ring Set Included | 8300XX |
Compatible models
| Make | Model | Begin year | End year |
|---|---|---|---|
| Volkswagen/Audi | 2.0L 16v - EA888 | 1950 | 9999 |


