✨ New Arrivals Just Dropped!Explore

Wiseco Piston Kit VW EA113 82.50mm -10.5cc 9.25:1 Pin 20mm
Normally available in European stock. Approx 1 week delivery
Please contact us for accurate delivery times prior to purchase
Product specifications
| Attribute | Value |
|---|---|
| Bore - Actual | 82.50 mm |
| Bore - Oversize | Std. mm |
| Build Type | Build on Demand |
| Compression Height | 29.59 mm |
| Compression Ratio - Actual | 9.25:1 |
| Deck Clearance | 0 mm |
| Dome Volume | -10.50 cc |
| GTIN | 00193564514271 |
| Image Info | These images are actual |
| Material Type | 2618 |
| Package Height | 111,00 mm |
| Package Length | 227,00 mm |
| Package Weight | 2000.00 g |
| Package Width | 202,00 mm |
| Piston Pin Diameter | 20.00 mm |
| Ring Set Included | 8250XX |
Compatible models
| Make | Model | Begin year | End year |
|---|---|---|---|
| Volkswagen/Audi | 2.0L 16v - EA113 | 1950 | 9999 |
$808.49
Wiseco Piston Kit VW EA113 82.50mm -10.5cc 9.25:1 Pin 20mm—
$808.49
Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
Normally available in European stock. Approx 1 week delivery
Please contact us for accurate delivery times prior to purchase
Product specifications
| Attribute | Value |
|---|---|
| Bore - Actual | 82.50 mm |
| Bore - Oversize | Std. mm |
| Build Type | Build on Demand |
| Compression Height | 29.59 mm |
| Compression Ratio - Actual | 9.25:1 |
| Deck Clearance | 0 mm |
| Dome Volume | -10.50 cc |
| GTIN | 00193564514271 |
| Image Info | These images are actual |
| Material Type | 2618 |
| Package Height | 111,00 mm |
| Package Length | 227,00 mm |
| Package Weight | 2000.00 g |
| Package Width | 202,00 mm |
| Piston Pin Diameter | 20.00 mm |
| Ring Set Included | 8250XX |
Compatible models
| Make | Model | Begin year | End year |
|---|---|---|---|
| Volkswagen/Audi | 2.0L 16v - EA113 | 1950 | 9999 |


