
Wiseco Piston Kit VW EA113 83.00mm -8.0cc 9.5:1 Pin 20mm
Normally available in European stock. Approx 1 week delivery
Please contact us for accurate delivery times prior to purchase
Product specifications
| Attribute | Value |
|---|---|
| Bore - Actual | 83.00 mm |
| Bore - Oversize | 0.50 mm |
| Build Type | Build on Demand |
| Compression Height | 29.59 mm |
| Compression Ratio - Actual | 9.5:1 |
| Deck Clearance | 0 mm |
| Dome Volume | -8.00 cc |
| GTIN | 00193564514318 |
| Image Info | These images are actual |
| Material Type | 2618 |
| Package Height | 111,00 mm |
| Package Length | 225,00 mm |
| Package Weight | 2020.00 g |
| Package Width | 387,00 mm |
| Piston Pin Diameter | 20.00 mm |
| Ring Set Included | 8300XX |
Compatible models
| Make | Model | Begin year | End year |
|---|---|---|---|
| Volkswagen/Audi | 2.0L 16v - EA113 | 1950 | 9999 |
Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
Normally available in European stock. Approx 1 week delivery
Please contact us for accurate delivery times prior to purchase
Product specifications
| Attribute | Value |
|---|---|
| Bore - Actual | 83.00 mm |
| Bore - Oversize | 0.50 mm |
| Build Type | Build on Demand |
| Compression Height | 29.59 mm |
| Compression Ratio - Actual | 9.5:1 |
| Deck Clearance | 0 mm |
| Dome Volume | -8.00 cc |
| GTIN | 00193564514318 |
| Image Info | These images are actual |
| Material Type | 2618 |
| Package Height | 111,00 mm |
| Package Length | 225,00 mm |
| Package Weight | 2020.00 g |
| Package Width | 387,00 mm |
| Piston Pin Diameter | 20.00 mm |
| Ring Set Included | 8300XX |
Compatible models
| Make | Model | Begin year | End year |
|---|---|---|---|
| Volkswagen/Audi | 2.0L 16v - EA113 | 1950 | 9999 |


