
Supertech Valve Kit Intake Honda B16A/18C 33.00mm (Standard) Black Nitrided
Normally available in European stock. Approx 1 week delivery
Please contact us for accurate delivery times prior to purchase
Product specifications
| Attribute | Value |
|---|---|
| Additional Info | Set of 8 |
| GTIN | 01037721244370 |
| Image Info | These images are representative |
| Length | 102.50 mm |
| Material Type | Stainless Steel |
| Outside Diameter | 33.00 mm |
| Package Height | 61,00 mm |
| Package Length | 166,00 mm |
| Package Weight | 440.00 g |
| Package Width | 173,00 mm |
| Position | Intake |
| Stem Diameter | 5.48 mm |
| Treatment | Black Nitrided |
Compatible models
| Make | Model | Begin year | End year |
|---|---|---|---|
| Honda | 1.6L 16v - B16A | 1950 | 9999 |
| Honda | 1.7L 16v - B17A | 1950 | 9999 |
| Honda | 1.8L 16v - B18C1 | 1950 | 9999 |
| Honda | 1.8L 16v - B18C5 | 1950 | 9999 |
Original: $276.56
-65%$276.56
$96.80Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
Normally available in European stock. Approx 1 week delivery
Please contact us for accurate delivery times prior to purchase
Product specifications
| Attribute | Value |
|---|---|
| Additional Info | Set of 8 |
| GTIN | 01037721244370 |
| Image Info | These images are representative |
| Length | 102.50 mm |
| Material Type | Stainless Steel |
| Outside Diameter | 33.00 mm |
| Package Height | 61,00 mm |
| Package Length | 166,00 mm |
| Package Weight | 440.00 g |
| Package Width | 173,00 mm |
| Position | Intake |
| Stem Diameter | 5.48 mm |
| Treatment | Black Nitrided |
Compatible models
| Make | Model | Begin year | End year |
|---|---|---|---|
| Honda | 1.6L 16v - B16A | 1950 | 9999 |
| Honda | 1.7L 16v - B17A | 1950 | 9999 |
| Honda | 1.8L 16v - B18C1 | 1950 | 9999 |
| Honda | 1.8L 16v - B18C5 | 1950 | 9999 |








