Honda Civic Integra B16/B18/B20 Xtreme clutch kit Stage 2
Product image 1
Please read the bottom of this listing to ensure fitment to your Honda!
This clutch is a popular choice for B16 rally use.
Xtreme Performance - sprung ceramic kit /-1B
Recommended for: Motorsport Applications
Specifications:
  • Torque capacity 410Nm
  • Clamp load 700kg 45% Increased over standard
  • Sprung Ceramic Friction Disc
  • Heavy Duty Pressure Plate
  • Kit contains everything you need for a successful installation + accessories
Xtreme Performance
What's in the Box?
  • Clutch Disc Diameter (mm)
    220
  • Clutch Disc Spline Count
    24
  • Clutch Disc Spline Diameter (mm)
    26
  • Torque (Nm)
    410
  • Flywheel Step
    +2.75mm/.108""
  • Design
    Single Plate
  • Stage
    Stage 2
  • Tech Bulletins
  • Clamp Load
    700Kg (45% inc.)
  • Recommended for
    Track - Stage 2
  • Ring Gear Tooth count
  • Additional infotmation
  • Weight [KG]:
    6.79
Make
Model
Year
Variant
Engine
Note
Details
Honda
CR-V
Gen. I | 2.0 16V 4WD (RD1. RD3)
B20B 1973 Petrol 94 kW 128 BHP (1995.10 - 2001.12)
Honda
CR-V
B20Z1 1973 Petrol 108 kW 147 BHP (1999.01 - 2002.02)
Gen. I | 2.0 (RD1)
B20Z1 1973 Petrol 98 kW 133 BHP (1999.04 - 2002.02)
Civic
Gen. VI | 1.6 VTi (EK4)
B16A2 1595 Petrol 118 kW 160 BHP (1995.11 - 2001.02)
Civic
Gen. VI | 1.8 16V (MB6)
B18C4 1797 Petrol 124 kW 169 BHP (1997.01 - 2001.02)
Gen. VI | 1.6 VTEC Type R (EK9)
B16B 1595 Petrol 136 kW 185 BHP (1997.08 - 2000.09)
Gen. VI | 1.8 16V (MC2)
B18C4 1797 Petrol 124 kW 169 BHP (1998.04 - 2001.02)
Gen. VI | 1.6 i Vtec (EM1)
B16A2 1595 Petrol 118 kW 160 BHP (1999.04 - 2000.12)
Domani
1.8 (MA5)
B18B6 1834 Petrol 103 kW 140 BHP (1992.10 - 1997.12)
Integra
1.8 VTiR (DC2)
B18C2 1797 Petrol 125 kW 170 BHP (1993.07 - 1999.11)
Integra
1.8 VTiR (DC2)
B18C1 1797 Petrol 127 kW 173 BHP (1993.07 - 1999.11)
1.8 (DC2)
B18B1 1834 Petrol 101 kW 137 BHP (1993.07 - 2001.11)
1.8 (DC2)
B18B2 1834 Petrol 107 kW 146 BHP (1993.07 - 2001.11)
1.8 (DB7)
B18C3 1797 Petrol 147 kW 200 BHP (1993.09 - 2001.08)
1.8 ESI (DB7)
B18B2 1834 Petrol 107 kW 145 BHP (1993.09 - 2001.08)
1.8 SiR (DC2)
B18C 1797 Petrol 132 kW 180 BHP (1993.09 - 2001.08)
1.8 Type-R (DC2)
B18C1 1797 Petrol 147 kW 200 BHP (1993.09 - 2001.08)
1.8 VTEC (DB8)
1.8 Type-R (DC2)
B18C6 1797 Petrol 140 kW 190 BHP (1997.11 - 2001.10)
Orthia / Partner
1.8 (EL1, EY4)
B18B6 1834 Petrol 103 kW 140 BHP (1995.10 - 2001.09)
Orthia / Partner
2.0 (EL2)
B20B 1973 Petrol 110 kW 150 BHP (1995.10 - 2001.09)
2.0 4WD (EL3)
Product Information
Shipping & Returns
Description
Specifications:
  • Torque capacity 410Nm
  • Sprung Ceramic Friction Disc
  • Heavy Duty Pressure Plate
Xtreme Performance
What's in the Box?
  • Clutch Disc Diameter (mm)
    220
  • Clutch Disc Spline Count
    24
    26
  • Torque (Nm)
    410
  • Flywheel Step
    +2.75mm/.108""
  • Design
    Single Plate
  • Stage
    Stage 2
  • Tech Bulletins
  • Clamp Load
    700Kg (45% inc.)
  • Recommended for
    Track - Stage 2
  • Ring Gear Tooth count
  • Additional infotmation
  • Weight [KG]:
    6.79
Make
Model
Year
Variant
Engine
Note
Details
Gen. I | 2.0 (RD1)
Gen. VI | 1.6 VTi (EK4)
Gen. VI | 1.8 16V (MB6)
Gen. VI | 1.8 16V (MC2)
Gen. VI | 1.6 i Vtec (EM1)
Domani
1.8 (MA5)
1.8 (DB7)
1.8 ESI (DB7)
1.8 SiR (DC2)
1.8 VTEC (DB8)
1.8 (EL1, EY4)
2.0 (EL2)
2.0 4WD (EL3)