✨ New Arrivals Just Dropped!Explore

Wiseco Piston Kit Volvo 2.3L B5234T (8.5:1)850,C/S/V70
Normally available in European stock. Approx 1 week delivery
Please contact us for accurate delivery times prior to purchase
Product specifications
| Attribute | Value |
|---|---|
| Bore - Actual | 81.00 mm |
| Bore - Oversize | Std. mm |
| Build Type | Build to Stock |
| Compression Height | 35.90 mm |
| Compression Ratio - Actual | 8.5:1 |
| Country of Origin | USA |
| Deck Clearance | - mm |
| Dome Volume | -10.0 cc |
| GTIN | 00193564091307 |
| Image Info | These images are representative |
| Material Type | 2618 |
| Package Height | 114,30 mm |
| Package Length | 342,90 mm |
| Package Weight | 2812.27 g |
| Package Width | 215,90 mm |
| Piston Pin Diameter | 23.00 mm |
| Ring Set Included | 8100XX |
| Weight - Nominal | 339 g |
Compatible models
| Make | Model | Begin year | End year |
|---|---|---|---|
| Volvo | 2.3L 20v - B5234T | 1950 | 9999 |
Select Size
From $369.06
Original: $1,054.45
-65%Wiseco Piston Kit Volvo 2.3L B5234T (8.5:1)850,C/S/V70—
$1,054.45
$369.06Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
Normally available in European stock. Approx 1 week delivery
Please contact us for accurate delivery times prior to purchase
Product specifications
| Attribute | Value |
|---|---|
| Bore - Actual | 81.00 mm |
| Bore - Oversize | Std. mm |
| Build Type | Build to Stock |
| Compression Height | 35.90 mm |
| Compression Ratio - Actual | 8.5:1 |
| Country of Origin | USA |
| Deck Clearance | - mm |
| Dome Volume | -10.0 cc |
| GTIN | 00193564091307 |
| Image Info | These images are representative |
| Material Type | 2618 |
| Package Height | 114,30 mm |
| Package Length | 342,90 mm |
| Package Weight | 2812.27 g |
| Package Width | 215,90 mm |
| Piston Pin Diameter | 23.00 mm |
| Ring Set Included | 8100XX |
| Weight - Nominal | 339 g |
Compatible models
| Make | Model | Begin year | End year |
|---|---|---|---|
| Volvo | 2.3L 20v - B5234T | 1950 | 9999 |




