✨ New Arrivals Just Dropped!Explore

Wiseco Piston Kit Ford MkII Focus RS, CR8.5:1
Normally available in European stock. Approx 1 week delivery
Please contact us for accurate delivery times prior to purchase
Product specifications
| Attribute | Value |
|---|---|
| Bore - Actual | 83.00 mm |
| Bore - Oversize | Std. mm |
| Compression Height | 30.50 mm |
| Compression Ratio - Actual | 805:1 |
| Country of Origin | USA |
| Deck Clearance | 0.10 mm |
| Dome Volume | -15.0 cc |
| Material Type | 2618 |
| Piston Pin Diameter | 23.00 mm |
| Ring Set Included | 8300XX |
| Weight - Nominal | 326 g |
| Build Type | Build to Stock |
| GTIN | 00193564178299 |
| Image Info | These images are representative |
| Package Height | 112,00 mm |
| Package Length | 423,00 mm |
| Package Weight | 2766.00 g |
| Package Width | 339,00 mm |
Compatible models
| Make | Model | Begin year | End year |
|---|---|---|---|
| Ford | 2.5L 20v - RS | 1950 | 9999 |
| Volvo | 2.5L 20v - B5254T4 | 1950 | 9999 |
Select Size
From $1,054.45
Wiseco Piston Kit Ford MkII Focus RS, CR8.5:1—
$1,054.45
Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
Normally available in European stock. Approx 1 week delivery
Please contact us for accurate delivery times prior to purchase
Product specifications
| Attribute | Value |
|---|---|
| Bore - Actual | 83.00 mm |
| Bore - Oversize | Std. mm |
| Compression Height | 30.50 mm |
| Compression Ratio - Actual | 805:1 |
| Country of Origin | USA |
| Deck Clearance | 0.10 mm |
| Dome Volume | -15.0 cc |
| Material Type | 2618 |
| Piston Pin Diameter | 23.00 mm |
| Ring Set Included | 8300XX |
| Weight - Nominal | 326 g |
| Build Type | Build to Stock |
| GTIN | 00193564178299 |
| Image Info | These images are representative |
| Package Height | 112,00 mm |
| Package Length | 423,00 mm |
| Package Weight | 2766.00 g |
| Package Width | 339,00 mm |
Compatible models
| Make | Model | Begin year | End year |
|---|---|---|---|
| Ford | 2.5L 20v - RS | 1950 | 9999 |
| Volvo | 2.5L 20v - B5254T4 | 1950 | 9999 |




