
Wiseco Piston Kit V.A.G. ADU 2.2L 20V CR 8.1:1, -7.4cc 81.5mm Armor Plated
Normally available in European stock. Approx 1 week delivery
Please contact us for accurate delivery times prior to purchase
Product specifications
| Attribute | Value |
|---|---|
| Bore - Actual | 81.50 mm |
| Bore - Oversize | 0.50 mm |
| Build Type | Build to Stock |
| Coating | Armor Plating |
| Compression Height | 32.65 mm |
| Compression Ratio - Actual | 8.1:1 |
| Country of Origin | USA |
| Deck Clearance | 0.15- mm |
| Dome Volume | -7.4 cc |
| GTIN | 00193564178237 |
| Image Info | These images are actual |
| Material Type | 2618 |
| Package Height | 112,00 mm |
| Package Length | 359,00 mm |
| Package Weight | 2572.00 g |
| Package Width | 220,00 mm |
| Piston Pin Diameter | 20.00 mm |
| Ring Set Included | 8150XX |
| Weight - Nominal | 305 g |
Compatible models
| Make | Model | Begin year | End year |
|---|---|---|---|
| Volkswagen/Audi | 2.2L 20v - RS2 | 1950 | 9999 |
Original: $1,054.45
-65%$1,054.45
$369.06Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
Normally available in European stock. Approx 1 week delivery
Please contact us for accurate delivery times prior to purchase
Product specifications
| Attribute | Value |
|---|---|
| Bore - Actual | 81.50 mm |
| Bore - Oversize | 0.50 mm |
| Build Type | Build to Stock |
| Coating | Armor Plating |
| Compression Height | 32.65 mm |
| Compression Ratio - Actual | 8.1:1 |
| Country of Origin | USA |
| Deck Clearance | 0.15- mm |
| Dome Volume | -7.4 cc |
| GTIN | 00193564178237 |
| Image Info | These images are actual |
| Material Type | 2618 |
| Package Height | 112,00 mm |
| Package Length | 359,00 mm |
| Package Weight | 2572.00 g |
| Package Width | 220,00 mm |
| Piston Pin Diameter | 20.00 mm |
| Ring Set Included | 8150XX |
| Weight - Nominal | 305 g |
Compatible models
| Make | Model | Begin year | End year |
|---|---|---|---|
| Volkswagen/Audi | 2.2L 20v - RS2 | 1950 | 9999 |









