
Wiseco Piston Kit V.A.G.2.2L 20V(9.0:1) RS2(ADU) 81.5mm Armor Plated
Normally available in European stock. Approx 1 week delivery
Please contact us for accurate delivery times prior to purchase
Product specifications
| Attribute | Value |
|---|---|
| Additional Info | Oil squirter modification or removal required |
| Bore - Actual | 81.50 mm |
| Bore - Oversize | 0.50 mm |
| Build Type | Build on Demand |
| Coating | Armor Plating |
| Compression Height | 32.65 mm |
| Compression Ratio - Actual | 9.0:1 |
| Country of Origin | USA |
| Deck Clearance | 0.15- mm |
| Dome Volume | -0.6 cc |
| Package Height | 114,00 mm |
| Package Length | 354,00 mm |
| Package Weight | 3320.00 g |
| Package Width | 220,00 mm |
| Piston Pin Diameter | 20.00 mm |
| Ring Set Included | 8150XX |
| Weight - Nominal | - g |
Compatible models
| Make | Model | Begin year | End year |
|---|---|---|---|
| Volkswagen/Audi | 2.2L 20v - RS2 | 1950 | 9999 |
Original: $1,054.45
-65%$1,054.45
$369.06Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
Normally available in European stock. Approx 1 week delivery
Please contact us for accurate delivery times prior to purchase
Product specifications
| Attribute | Value |
|---|---|
| Additional Info | Oil squirter modification or removal required |
| Bore - Actual | 81.50 mm |
| Bore - Oversize | 0.50 mm |
| Build Type | Build on Demand |
| Coating | Armor Plating |
| Compression Height | 32.65 mm |
| Compression Ratio - Actual | 9.0:1 |
| Country of Origin | USA |
| Deck Clearance | 0.15- mm |
| Dome Volume | -0.6 cc |
| Package Height | 114,00 mm |
| Package Length | 354,00 mm |
| Package Weight | 3320.00 g |
| Package Width | 220,00 mm |
| Piston Pin Diameter | 20.00 mm |
| Ring Set Included | 8150XX |
| Weight - Nominal | - g |
Compatible models
| Make | Model | Begin year | End year |
|---|---|---|---|
| Volkswagen/Audi | 2.2L 20v - RS2 | 1950 | 9999 |









