✨ New Arrivals Just Dropped!Explore

Wiseco Piston Kit Toyota Supra 7MGTE 3.0L 24V Turbo
Normally available in European stock. Approx 1 week delivery
Please contact us for accurate delivery times prior to purchase
Product specifications
| Attribute | Value |
|---|---|
| Bore - Actual | 84.00 mm |
| Bore - Oversize | 1.00 mm |
| Build Type | Build to Stock |
| Compression Height | 33.00 mm |
| Compression Ratio - Actual | 9.0:1 |
| Country of Origin | USA |
| Deck Clearance | 0 mm |
| Dome Volume | -16.0 cc |
| GTIN | 00193564076908 |
| Image Info | These images are representative |
| Material Type | 2618 |
| Package Height | 109,22 mm |
| Package Length | 200,66 mm |
| Package Weight | 1905.09 g |
| Package Width | 223,52 mm |
| Piston Pin Diameter | 22.00 mm |
| Ring Set Included | 8400XX |
| Weight - Nominal | 327 g |
Compatible models
| Make | Model | Begin year | End year |
|---|---|---|---|
| Toyota | 3.0L 24v - 7M-GTE | 1950 | 999 |
Select Size
From $1,110.94
Wiseco Piston Kit Toyota Supra 7MGTE 3.0L 24V Turbo—
$1,110.94
Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
Normally available in European stock. Approx 1 week delivery
Please contact us for accurate delivery times prior to purchase
Product specifications
| Attribute | Value |
|---|---|
| Bore - Actual | 84.00 mm |
| Bore - Oversize | 1.00 mm |
| Build Type | Build to Stock |
| Compression Height | 33.00 mm |
| Compression Ratio - Actual | 9.0:1 |
| Country of Origin | USA |
| Deck Clearance | 0 mm |
| Dome Volume | -16.0 cc |
| GTIN | 00193564076908 |
| Image Info | These images are representative |
| Material Type | 2618 |
| Package Height | 109,22 mm |
| Package Length | 200,66 mm |
| Package Weight | 1905.09 g |
| Package Width | 223,52 mm |
| Piston Pin Diameter | 22.00 mm |
| Ring Set Included | 8400XX |
| Weight - Nominal | 327 g |
Compatible models
| Make | Model | Begin year | End year |
|---|---|---|---|
| Toyota | 3.0L 24v - 7M-GTE | 1950 | 999 |



