✨ New Arrivals Just Dropped!Explore

JE-Pistons Kit Toyota 7MGTE Dish 84.00mm 8.9.0:1 Asym.
Approx 4-6 weeks delivery
Product specifications
| Attribute | Value |
|---|---|
| Bore - Actual | 84.00 mm |
| Bore - Oversize | 1.00 mm |
| Build Type | Build on Demand |
| Compression Height | 32.75 mm |
| Compression Ratio - Actual | 9.0:1 |
| Deck Clearance | 0.25- mm |
| Dome Volume | -16.9 cc |
| GTIN | 00193564031877 |
| Image Info | These images are representative |
| Piston Pin Diameter | 22.00 mm |
| Ring Set Included | JG1006-3307 |
| Weight - Nominal | 293 g |
Compatible models
| Make | Model | Begin year | End year |
|---|---|---|---|
| Toyota | 3.0L 24v - 7M-GTE | 1950 | 9999 |
$531.75
Original: $1,519.30
-65%JE-Pistons Kit Toyota 7MGTE Dish 84.00mm 8.9.0:1 Asym.—
$1,519.30
$531.75Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
Approx 4-6 weeks delivery
Product specifications
| Attribute | Value |
|---|---|
| Bore - Actual | 84.00 mm |
| Bore - Oversize | 1.00 mm |
| Build Type | Build on Demand |
| Compression Height | 32.75 mm |
| Compression Ratio - Actual | 9.0:1 |
| Deck Clearance | 0.25- mm |
| Dome Volume | -16.9 cc |
| GTIN | 00193564031877 |
| Image Info | These images are representative |
| Piston Pin Diameter | 22.00 mm |
| Ring Set Included | JG1006-3307 |
| Weight - Nominal | 293 g |
Compatible models
| Make | Model | Begin year | End year |
|---|---|---|---|
| Toyota | 3.0L 24v - 7M-GTE | 1950 | 9999 |



