
Wiseco Piston Kit Honda CR-V/Accord K24 w/K20 2.3L 16V 87.5mm 8.8:1
Normally available in European stock. Approx 1 week delivery
Please contact us for accurate delivery times prior to purchase
Product specifications
| Attribute | Value |
|---|---|
| Bore - Actual | 87.50 mm |
| Bore - Oversize | 0.50 mm |
| Build Type | Build to Stock |
| Compression Height | 30.00 mm |
| Compression Ratio - Actual | 8.8:1 |
| Country of Origin | USA |
| Deck Clearance | 0 mm |
| Dome Volume | -21.0 cc |
| GTIN | 00193564077035 |
| Image Info | These images are representative |
| Material Type | 2618 |
| Package Height | 109,22 mm |
| Package Length | 200,66 mm |
| Package Weight | 1905.09 g |
| Package Width | 223,52 mm |
| Piston Pin Diameter | 22.00 mm |
| Ring Set Included | 8750XX |
| Weight - Nominal | 320 g |
Compatible models
| Make | Model | Begin year | End year |
|---|---|---|---|
| Honda | 2.4L 16v - K24 | 1950 | 9999 |
Original: $760.24
-65%$760.24
$266.08Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
Normally available in European stock. Approx 1 week delivery
Please contact us for accurate delivery times prior to purchase
Product specifications
| Attribute | Value |
|---|---|
| Bore - Actual | 87.50 mm |
| Bore - Oversize | 0.50 mm |
| Build Type | Build to Stock |
| Compression Height | 30.00 mm |
| Compression Ratio - Actual | 8.8:1 |
| Country of Origin | USA |
| Deck Clearance | 0 mm |
| Dome Volume | -21.0 cc |
| GTIN | 00193564077035 |
| Image Info | These images are representative |
| Material Type | 2618 |
| Package Height | 109,22 mm |
| Package Length | 200,66 mm |
| Package Weight | 1905.09 g |
| Package Width | 223,52 mm |
| Piston Pin Diameter | 22.00 mm |
| Ring Set Included | 8750XX |
| Weight - Nominal | 320 g |
Compatible models
| Make | Model | Begin year | End year |
|---|---|---|---|
| Honda | 2.4L 16v - K24 | 1950 | 9999 |












