✨ New Arrivals Just Dropped!Explore

Wiseco Piston Kit Honda/Acura RSX-S 2.0L 16V (K20) '02-06 9.8:1 CR Armor Plated
Normally available in European stock. Approx 1 week delivery
Please contact us for accurate delivery times prior to purchase
Product specifications
| Attribute | Value |
|---|---|
| Bore - Actual | 86.00 mm |
| Bore - Oversize | Std. mm |
| Build Type | Build to Stock |
| Compression Height | 30.00 mm |
| Compression Ratio - Actual | 9.8:1 |
| Country of Origin | USA |
| Deck Clearance | 0 mm |
| Dome Volume | -3.5 FT cc |
| GTIN | 00193564077417 |
| Image Info | These images are representative |
| Material Type | 2618 |
| Package Height | 111,76 mm |
| Package Length | 205,74 mm |
| Package Weight | 2086.52 g |
| Package Width | 223,52 mm |
| Piston Pin Diameter | 22.00 mm |
| Ring Set Included | 8600XX |
| Weight - Nominal | 302 g |
Compatible models
| Make | Model | Begin year | End year |
|---|---|---|---|
| Honda | 2.0L 16v - K20A/Z | 1950 | 9999 |
Select Size
From $740.23
Wiseco Piston Kit Honda/Acura RSX-S 2.0L 16V (K20) '02-06 9.8:1 CR Armor Plated—
$740.23
Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
Normally available in European stock. Approx 1 week delivery
Please contact us for accurate delivery times prior to purchase
Product specifications
| Attribute | Value |
|---|---|
| Bore - Actual | 86.00 mm |
| Bore - Oversize | Std. mm |
| Build Type | Build to Stock |
| Compression Height | 30.00 mm |
| Compression Ratio - Actual | 9.8:1 |
| Country of Origin | USA |
| Deck Clearance | 0 mm |
| Dome Volume | -3.5 FT cc |
| GTIN | 00193564077417 |
| Image Info | These images are representative |
| Material Type | 2618 |
| Package Height | 111,76 mm |
| Package Length | 205,74 mm |
| Package Weight | 2086.52 g |
| Package Width | 223,52 mm |
| Piston Pin Diameter | 22.00 mm |
| Ring Set Included | 8600XX |
| Weight - Nominal | 302 g |
Compatible models
| Make | Model | Begin year | End year |
|---|---|---|---|
| Honda | 2.0L 16v - K20A/Z | 1950 | 9999 |











