
Wiseco BMW M3 S14B23 E30 2.3 Ltr 16V '84-91 (12.0:1)
Normally available in European stock. Approx 1 week delivery
Please contact us for accurate delivery times prior to purchase
Product specifications
| Attribute | Value |
|---|---|
| Bore - Actual | 94.00 mm |
| Bore - Oversize | 0.60 mm |
| Build Type | Build to Stock |
| Compression Height | 32.00 mm |
| Compression Ratio - Actual | 12.0:1 |
| Country of Origin | USA |
| Deck Clearance | 0.50 mm |
| Dome Volume | -2.0 cc |
| GTIN | 00193564090836 |
| Image Info | These images are representative |
| Material Type | 4032 |
| Package Height | 114,30 mm |
| Package Length | 215,90 mm |
| Package Weight | 2358.68 g |
| Package Width | 203,20 mm |
| Piston Pin Diameter | 22.00 mm |
| Ring Set Included | 9400XX |
| Weight - Nominal | 391 g |
Compatible models
| Make | Model | Begin year | End year |
|---|---|---|---|
| BMW | 2.3L 16v - S14B23 |
Original: $843.79
-65%$843.79
$295.33Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
Normally available in European stock. Approx 1 week delivery
Please contact us for accurate delivery times prior to purchase
Product specifications
| Attribute | Value |
|---|---|
| Bore - Actual | 94.00 mm |
| Bore - Oversize | 0.60 mm |
| Build Type | Build to Stock |
| Compression Height | 32.00 mm |
| Compression Ratio - Actual | 12.0:1 |
| Country of Origin | USA |
| Deck Clearance | 0.50 mm |
| Dome Volume | -2.0 cc |
| GTIN | 00193564090836 |
| Image Info | These images are representative |
| Material Type | 4032 |
| Package Height | 114,30 mm |
| Package Length | 215,90 mm |
| Package Weight | 2358.68 g |
| Package Width | 203,20 mm |
| Piston Pin Diameter | 22.00 mm |
| Ring Set Included | 9400XX |
| Weight - Nominal | 391 g |
Compatible models
| Make | Model | Begin year | End year |
|---|---|---|---|
| BMW | 2.3L 16v - S14B23 |














