
JE-Pistons Set BTO BMW S63B44B (9.3:1) 89mm TS+CC-Asym(Slved
Normally available in European stock. Approx 1 week delivery
Please contact us for accurate delivery times prior to purchase
Product specifications
| Attribute | Value |
|---|---|
| Bore - Actual | 89.00 mm |
| Bore - Oversize | Std. mm |
| Compression Height | 32.00 mm |
| Compression Ratio - Actual | 9.3:1 |
| Deck Clearance | 0.35- mm |
| Dome Volume | -14.2 cc |
| Piston Pin Diameter | 22.00 mm |
| Ring Set Included | JG1001-3543 |
| Weight - Nominal | 347 g |
| Additional Info | Suits Sleeved Engines |
| Build Type | Build on Demand |
| Package Height | 183,00 mm |
| Package Length | 330,00 mm |
| Package Weight | 5136.00 g |
| Package Width | 360,00 mm |
Compatible models
| Make | Model | Begin year | End year |
|---|---|---|---|
| BMW | 4.4L 32v - S63B44 | 1950 | 9999 |
Original: $2,937.39
-65%$2,937.39
$1,028.09Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
Normally available in European stock. Approx 1 week delivery
Please contact us for accurate delivery times prior to purchase
Product specifications
| Attribute | Value |
|---|---|
| Bore - Actual | 89.00 mm |
| Bore - Oversize | Std. mm |
| Compression Height | 32.00 mm |
| Compression Ratio - Actual | 9.3:1 |
| Deck Clearance | 0.35- mm |
| Dome Volume | -14.2 cc |
| Piston Pin Diameter | 22.00 mm |
| Ring Set Included | JG1001-3543 |
| Weight - Nominal | 347 g |
| Additional Info | Suits Sleeved Engines |
| Build Type | Build on Demand |
| Package Height | 183,00 mm |
| Package Length | 330,00 mm |
| Package Weight | 5136.00 g |
| Package Width | 360,00 mm |
Compatible models
| Make | Model | Begin year | End year |
|---|---|---|---|
| BMW | 4.4L 32v - S63B44 | 1950 | 9999 |














