
JE-Pistons Kit Mitsubishi Evo 8/9 2.0L 4G63 85.50mm Asym. 10.25:1 CR
Approx 2-3 weeks delivery
Product specifications
| Attribute | Value |
|---|---|
| Bore - Actual | 85.50 mm |
| Bore - Oversize | 0.50 mm |
| Build Type | Build to Stock |
| Compression Height | 34.70 mm |
| Compression Ratio - Actual | 10.0:1/10.5:1 |
| Deck Clearance | 0.30- mm |
| Dome Volume | -2.1/FT cc |
| GTIN | 00193564040442 |
| Image Info | These images are representative |
| Piston Pin Diameter | 22.00 mm |
| Ring Set Included | JG1004-3366 |
| Rod Length | 150.00 mm |
| Stroke | 88.00 mm |
| Weight - Nominal | 315 g |
Compatible models
| Make | Model | Begin year | End year |
|---|---|---|---|
| Mitsubishi | 2.0L 16v - 4G63 7-bolt | 1950 | 9999 |
Original: $974.42
-65%$974.42
$341.05Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
Approx 2-3 weeks delivery
Product specifications
| Attribute | Value |
|---|---|
| Bore - Actual | 85.50 mm |
| Bore - Oversize | 0.50 mm |
| Build Type | Build to Stock |
| Compression Height | 34.70 mm |
| Compression Ratio - Actual | 10.0:1/10.5:1 |
| Deck Clearance | 0.30- mm |
| Dome Volume | -2.1/FT cc |
| GTIN | 00193564040442 |
| Image Info | These images are representative |
| Piston Pin Diameter | 22.00 mm |
| Ring Set Included | JG1004-3366 |
| Rod Length | 150.00 mm |
| Stroke | 88.00 mm |
| Weight - Nominal | 315 g |
Compatible models
| Make | Model | Begin year | End year |
|---|---|---|---|
| Mitsubishi | 2.0L 16v - 4G63 7-bolt | 1950 | 9999 |













