
JE-Pistons Kit Mits 4G63 7-bolt (10.0:1) 85.50mm Ultra Series 88mm Stroke
Approx 2-3 weeks delivery
Product specifications
| Attribute | Value |
|---|---|
| Additional Info | Ultra Series |
| Bore - Actual | 85.50 mm |
| Bore - Oversize | 0.50 |
| Build Type | Build to Stock |
| Compression Height | 34.70 mm |
| Compression Ratio - Actual | 9.5:1/10.0:1 |
| Country of Origin | USA |
| Deck Clearance | 0.30- mm |
| Dome Volume | -5.50 cc |
| GTIN | 00193564037244 |
| Image Info | These images are representative |
| Package Height | 139,00 mm |
| Package Length | 273,00 mm |
| Package Weight | 2264.00 g |
| Package Width | 151,00 mm |
| Piston Pin Diameter | 22.00 mm |
| Ring Set Included | UX1004-3366 |
| Rod Length | 150.00 mm |
| Stroke | 88.00 mm |
| Weight - Nominal | - g |
Compatible models
| Make | Model | Begin year | End year |
|---|---|---|---|
| Mitsubishi | 2.0L 16v - 4G63 7-bolt | 1950 | 9999 |
Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
Approx 2-3 weeks delivery
Product specifications
| Attribute | Value |
|---|---|
| Additional Info | Ultra Series |
| Bore - Actual | 85.50 mm |
| Bore - Oversize | 0.50 |
| Build Type | Build to Stock |
| Compression Height | 34.70 mm |
| Compression Ratio - Actual | 9.5:1/10.0:1 |
| Country of Origin | USA |
| Deck Clearance | 0.30- mm |
| Dome Volume | -5.50 cc |
| GTIN | 00193564037244 |
| Image Info | These images are representative |
| Package Height | 139,00 mm |
| Package Length | 273,00 mm |
| Package Weight | 2264.00 g |
| Package Width | 151,00 mm |
| Piston Pin Diameter | 22.00 mm |
| Ring Set Included | UX1004-3366 |
| Rod Length | 150.00 mm |
| Stroke | 88.00 mm |
| Weight - Nominal | - g |
Compatible models
| Make | Model | Begin year | End year |
|---|---|---|---|
| Mitsubishi | 2.0L 16v - 4G63 7-bolt | 1950 | 9999 |













