
JE-Pistons Kit BMW S54B32 87.50mm 9.0:1 Asym.
Normally available in European stock. Approx 1 week delivery
Please contact us for accurate delivery times prior to purchase
Product specifications
| Attribute | Value |
|---|---|
| Bore - Actual | 87.50 mm |
| Bore - Oversize | 0.50 mm |
| Build Type | Build to Stock |
| Compression Height | 32.30 mm |
| Compression Ratio - Actual | 9.0:1 |
| Deck Clearance | 0.20- mm |
| Dome Volume | -30.0 cc |
| GTIN | 00193564214706 |
| Image Info | These images are representative |
| Package Height | 179,00 mm |
| Package Length | 333,00 mm |
| Package Weight | 3588.00 g |
| Package Width | 329,00 mm |
| Piston Pin Diameter | 21.00 mm |
| Ring Set Included | JG-1006-3445 |
| Weight - Nominal | 308 g |
Compatible models
| Make | Model | Begin year | End year |
|---|---|---|---|
| BMW | 3.2L 24v - S54B32 | 1950 | 9999 |
Original: $1,519.30
-65%$1,519.30
$531.75Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
Normally available in European stock. Approx 1 week delivery
Please contact us for accurate delivery times prior to purchase
Product specifications
| Attribute | Value |
|---|---|
| Bore - Actual | 87.50 mm |
| Bore - Oversize | 0.50 mm |
| Build Type | Build to Stock |
| Compression Height | 32.30 mm |
| Compression Ratio - Actual | 9.0:1 |
| Deck Clearance | 0.20- mm |
| Dome Volume | -30.0 cc |
| GTIN | 00193564214706 |
| Image Info | These images are representative |
| Package Height | 179,00 mm |
| Package Length | 333,00 mm |
| Package Weight | 3588.00 g |
| Package Width | 329,00 mm |
| Piston Pin Diameter | 21.00 mm |
| Ring Set Included | JG-1006-3445 |
| Weight - Nominal | 308 g |
Compatible models
| Make | Model | Begin year | End year |
|---|---|---|---|
| BMW | 3.2L 24v - S54B32 | 1950 | 9999 |














