
JE-Pistons Kit BMW S14B23(13.0:1)M3 93.60mm
Normally available in European stock. Approx 1 week delivery
Please contact us for accurate delivery times prior to purchase
Product specifications
| Attribute | Value |
|---|---|
| Bore - Actual | 93.60 mm |
| Bore - Oversize | 0.20 mm |
| Build Type | Build to Stock |
| Compression Height | 32.00 mm |
| Compression Ratio - Actual | 13.0:1 |
| Deck Clearance | 0.50 mm |
| Dome Volume | 5.8 cc |
| GTIN | 00193564044556 |
| Image Info | These images are representative |
| Package Height | 139,00 mm |
| Package Length | 281,00 mm |
| Package Weight | 2480.00 g |
| Package Width | 148,00 mm |
| Piston Pin Diameter | 22.00 mm |
| Ring Set Included | J60004-3691 |
| Weight - Nominal | 407 g |
Compatible models
| Make | Model | Begin year | End year |
|---|---|---|---|
| BMW | 2.3L 16v - S14B23 | 1950 | 9999 |
Original: $1,033.26
-65%$1,033.26
$361.64Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
Normally available in European stock. Approx 1 week delivery
Please contact us for accurate delivery times prior to purchase
Product specifications
| Attribute | Value |
|---|---|
| Bore - Actual | 93.60 mm |
| Bore - Oversize | 0.20 mm |
| Build Type | Build to Stock |
| Compression Height | 32.00 mm |
| Compression Ratio - Actual | 13.0:1 |
| Deck Clearance | 0.50 mm |
| Dome Volume | 5.8 cc |
| GTIN | 00193564044556 |
| Image Info | These images are representative |
| Package Height | 139,00 mm |
| Package Length | 281,00 mm |
| Package Weight | 2480.00 g |
| Package Width | 148,00 mm |
| Piston Pin Diameter | 22.00 mm |
| Ring Set Included | J60004-3691 |
| Weight - Nominal | 407 g |
Compatible models
| Make | Model | Begin year | End year |
|---|---|---|---|
| BMW | 2.3L 16v - S14B23 | 1950 | 9999 |














