
JE-Pistons Kit BMW N55B30 84.50mm (9.5:1)-14.7cc-Coated
Normally available in European stock. Approx 1 week delivery
Please contact us for accurate delivery times prior to purchase
Product specifications
| Attribute | Value |
|---|---|
| Bore - Actual | 84.50 mm |
| Bore - Oversize | 0.50 mm |
| Build Type | Build to Stock |
| Compression Height | 32.40 mm |
| Compression Ratio - Actual | 9.6:1 |
| Deck Clearance | 0.05 mm |
| Dome Volume | -14.7 cc |
| GTIN | 00193564214546 |
| Image Info | These images are representative |
| Package Height | 180,00 mm |
| Package Length | 330,00 mm |
| Package Weight | 3790.00 g |
| Package Width | 357,00 mm |
| Piston Pin Diameter | 22.00 mm |
| Ring Set Included | JG1006-3327-AL |
| Weight - Nominal | - g |
Compatible models
| Make | Model | Begin year | End year |
|---|---|---|---|
| BMW | 3.0L 24v - N55B30 | 1950 | 9999 |
Original: $1,548.72
-65%$1,548.72
$542.05Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
Normally available in European stock. Approx 1 week delivery
Please contact us for accurate delivery times prior to purchase
Product specifications
| Attribute | Value |
|---|---|
| Bore - Actual | 84.50 mm |
| Bore - Oversize | 0.50 mm |
| Build Type | Build to Stock |
| Compression Height | 32.40 mm |
| Compression Ratio - Actual | 9.6:1 |
| Deck Clearance | 0.05 mm |
| Dome Volume | -14.7 cc |
| GTIN | 00193564214546 |
| Image Info | These images are representative |
| Package Height | 180,00 mm |
| Package Length | 330,00 mm |
| Package Weight | 3790.00 g |
| Package Width | 357,00 mm |
| Piston Pin Diameter | 22.00 mm |
| Ring Set Included | JG1006-3327-AL |
| Weight - Nominal | - g |
Compatible models
| Make | Model | Begin year | End year |
|---|---|---|---|
| BMW | 3.0L 24v - N55B30 | 1950 | 9999 |














