
JE-Pistons Kit BMW N54B30 pin:22(9.0:1)84.00mm Ultra
Normally available in European stock. Approx 1 week delivery
Please contact us for accurate delivery times prior to purchase
Product specifications
| Attribute | Value |
|---|---|
| Bore - Actual | 84.00 mm |
| Bore - Oversize | STD mm |
| Compression Height | 31.60 mm |
| Compression Ratio - Actual | 9.0:1 |
| Deck Clearance | 0.10- mm |
| Dome Volume | -21.3 cc |
| Piston Pin Diameter | 22.00 mm |
| Ring Set Included | UX1006-3307 |
| Rod Length | 145.00 mm |
| Skirt Type | FSR |
| Stroke | 89.60 mm |
| Weight - Nominal | 334 g |
| Build Type | Build to Stock |
| GTIN | 00193564214515 |
| Image Info | These images are actual |
| Package Height | 182,00 mm |
| Package Length | 330,00 mm |
| Package Weight | 4074.00 g |
| Package Width | 353,00 mm |
Compatible models
| Make | Model | Begin year | End year |
|---|---|---|---|
| BMW | 3.0L 24v - N54B30 | 1950 | 9999 |
Original: $1,924.13
-65%$1,924.13
$673.45Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
Normally available in European stock. Approx 1 week delivery
Please contact us for accurate delivery times prior to purchase
Product specifications
| Attribute | Value |
|---|---|
| Bore - Actual | 84.00 mm |
| Bore - Oversize | STD mm |
| Compression Height | 31.60 mm |
| Compression Ratio - Actual | 9.0:1 |
| Deck Clearance | 0.10- mm |
| Dome Volume | -21.3 cc |
| Piston Pin Diameter | 22.00 mm |
| Ring Set Included | UX1006-3307 |
| Rod Length | 145.00 mm |
| Skirt Type | FSR |
| Stroke | 89.60 mm |
| Weight - Nominal | 334 g |
| Build Type | Build to Stock |
| GTIN | 00193564214515 |
| Image Info | These images are actual |
| Package Height | 182,00 mm |
| Package Length | 330,00 mm |
| Package Weight | 4074.00 g |
| Package Width | 353,00 mm |
Compatible models
| Make | Model | Begin year | End year |
|---|---|---|---|
| BMW | 3.0L 24v - N54B30 | 1950 | 9999 |














