
JE-Pistons Kit BMW N54B30 84.00mm (9.0:1)-21.3cc(MTO)
Normally available in European stock. Approx 1 week delivery
Please contact us for accurate delivery times prior to purchase
Product specifications
| Attribute | Value |
|---|---|
| Bore - Actual | 84.00 mm |
| Bore - Oversize | Std. mm |
| Build Type | Build to Stock |
| Compression Height | 31.60 mm |
| Compression Ratio - Actual | 9.0:1 |
| Deck Clearance | 0.10- mm |
| Dome Volume | -21.3 cc |
| GTIN | 00193564005281 |
| Image Info | These images are representative |
| Package Height | 185,00 mm |
| Package Length | 330,00 mm |
| Package Weight | 3830.00 g |
| Package Width | 355,00 mm |
| Piston Pin Diameter | 22.00 mm |
| Ring Set Included | JG1006-3307 |
| Weight - Nominal | 305 g |
Compatible models
| Make | Model | Begin year | End year |
|---|---|---|---|
| BMW | 3.0L 24v - N54B30 | 1950 | 9999 |
Original: $1,547.54
-65%$1,547.54
$541.64Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
Normally available in European stock. Approx 1 week delivery
Please contact us for accurate delivery times prior to purchase
Product specifications
| Attribute | Value |
|---|---|
| Bore - Actual | 84.00 mm |
| Bore - Oversize | Std. mm |
| Build Type | Build to Stock |
| Compression Height | 31.60 mm |
| Compression Ratio - Actual | 9.0:1 |
| Deck Clearance | 0.10- mm |
| Dome Volume | -21.3 cc |
| GTIN | 00193564005281 |
| Image Info | These images are representative |
| Package Height | 185,00 mm |
| Package Length | 330,00 mm |
| Package Weight | 3830.00 g |
| Package Width | 355,00 mm |
| Piston Pin Diameter | 22.00 mm |
| Ring Set Included | JG1006-3307 |
| Weight - Nominal | 305 g |
Compatible models
| Make | Model | Begin year | End year |
|---|---|---|---|
| BMW | 3.0L 24v - N54B30 | 1950 | 9999 |














