
JE-Pistons Kit BMW/MINI B48B20 9.5:1 83.00mm
Normally available in European stock. Approx 1 week delivery
Please contact us for accurate delivery times prior to purchase
Product specifications
| Attribute | Value |
|---|---|
| Bore - Actual | 83.00 mm |
| Bore - Oversize | 1.00 mm |
| Build Type | Build on Demand |
| Compression Height | 33.20 mm |
| Compression Ratio - Actual | 9.5:1 |
| Dome Volume | -18.7 cc |
| Package Height | 183,00 mm |
| Package Length | 337,00 mm |
| Package Weight | 2928.00 g |
| Package Width | 331,00 mm |
| Piston Pin Diameter | 22.00 mm |
| Ring Set Included | JG1201-3268 |
| Weight - Nominal | 317 g |
Compatible models
| Make | Model | Begin year | End year |
|---|---|---|---|
| BMW | 2.0L 16v - B48 | 1950 | 9999 |
| Mini | 2.0L 16v - B48 | 1950 | 9999 |
Original: $1,061.51
-65%$1,061.51
$371.53Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
Normally available in European stock. Approx 1 week delivery
Please contact us for accurate delivery times prior to purchase
Product specifications
| Attribute | Value |
|---|---|
| Bore - Actual | 83.00 mm |
| Bore - Oversize | 1.00 mm |
| Build Type | Build on Demand |
| Compression Height | 33.20 mm |
| Compression Ratio - Actual | 9.5:1 |
| Dome Volume | -18.7 cc |
| Package Height | 183,00 mm |
| Package Length | 337,00 mm |
| Package Weight | 2928.00 g |
| Package Width | 331,00 mm |
| Piston Pin Diameter | 22.00 mm |
| Ring Set Included | JG1201-3268 |
| Weight - Nominal | 317 g |
Compatible models
| Make | Model | Begin year | End year |
|---|---|---|---|
| BMW | 2.0L 16v - B48 | 1950 | 9999 |
| Mini | 2.0L 16v - B48 | 1950 | 9999 |














