
Wiseco BMW 2002 M10B20 2.0 Ltr 8V (10.0:1)(121 head)
Normally available in European stock. Approx 1 week delivery
Please contact us for accurate delivery times prior to purchase
Product specifications
| Attribute | Value |
|---|---|
| Bore - Actual | 89.50 mm |
| Bore - Oversize | 0.50 mm |
| Build Type | Build on Demand |
| Compression Height | 42.44 mm |
| Compression Ratio - Actual | 10.0:1 |
| Country of Origin | USA |
| Deck Clearance | 0.06- mm |
| Dome Volume | 10.4 cc |
| Package Height | 111,00 mm |
| Package Length | 228,00 mm |
| Package Weight | 3318.00 g |
| Package Width | 206,00 mm |
| Piston Pin Diameter | 22.00 mm |
| Ring Set Included | 8950XX |
| Weight - Nominal | 463 g |
Compatible models
| Make | Model | Begin year | End year |
|---|---|---|---|
| BMW | 2.0L 8v - M10B20 - 121 Head |
Original: $843.79
-65%$843.79
$295.33Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
Normally available in European stock. Approx 1 week delivery
Please contact us for accurate delivery times prior to purchase
Product specifications
| Attribute | Value |
|---|---|
| Bore - Actual | 89.50 mm |
| Bore - Oversize | 0.50 mm |
| Build Type | Build on Demand |
| Compression Height | 42.44 mm |
| Compression Ratio - Actual | 10.0:1 |
| Country of Origin | USA |
| Deck Clearance | 0.06- mm |
| Dome Volume | 10.4 cc |
| Package Height | 111,00 mm |
| Package Length | 228,00 mm |
| Package Weight | 3318.00 g |
| Package Width | 206,00 mm |
| Piston Pin Diameter | 22.00 mm |
| Ring Set Included | 8950XX |
| Weight - Nominal | 463 g |
Compatible models
| Make | Model | Begin year | End year |
|---|---|---|---|
| BMW | 2.0L 8v - M10B20 - 121 Head |














