✨ New Arrivals Just Dropped!Explore

Wiseco pistons Audi 2.7L turbo 30V 6 cyl 8.5:1
Normally available in European stock. Approx 1 week delivery
Please contact us for accurate delivery times prior to purchase
Product specifications
| Attribute | Value |
|---|---|
| Bore - Actual | 81.00 mm |
| Bore - Oversize | Std. mm |
| Build Type | Build on Demand |
| Compression Height | 30.86 mm |
| Compression Ratio - Actual | 8.5:1 |
| Country of Origin | USA |
| Deck Clearance | 0.06 mm |
| Dome Volume | -8.0 cc |
| GTIN | 00193564092144 |
| Image Info | These images are representative |
| Material Type | 2618 |
| Package Height | 109,22 mm |
| Package Length | 198,12 mm |
| Package Weight | 2358.68 g |
| Package Width | 223,52 mm |
| Piston Pin Diameter | 21.00 mm |
| Ring Set Included | 8100XX |
| Weight - Nominal | 303 g |
Compatible models
| Make | Model | Begin year | End year |
|---|---|---|---|
| Volkswagen/Audi | 2.7L 30v - RS4 | 1950 | 9999 |
Select Size
From $442.78
Original: $1,265.10
-65%Wiseco pistons Audi 2.7L turbo 30V 6 cyl 8.5:1—
$1,265.10
$442.78Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
Normally available in European stock. Approx 1 week delivery
Please contact us for accurate delivery times prior to purchase
Product specifications
| Attribute | Value |
|---|---|
| Bore - Actual | 81.00 mm |
| Bore - Oversize | Std. mm |
| Build Type | Build on Demand |
| Compression Height | 30.86 mm |
| Compression Ratio - Actual | 8.5:1 |
| Country of Origin | USA |
| Deck Clearance | 0.06 mm |
| Dome Volume | -8.0 cc |
| GTIN | 00193564092144 |
| Image Info | These images are representative |
| Material Type | 2618 |
| Package Height | 109,22 mm |
| Package Length | 198,12 mm |
| Package Weight | 2358.68 g |
| Package Width | 223,52 mm |
| Piston Pin Diameter | 21.00 mm |
| Ring Set Included | 8100XX |
| Weight - Nominal | 303 g |
Compatible models
| Make | Model | Begin year | End year |
|---|---|---|---|
| Volkswagen/Audi | 2.7L 30v - RS4 | 1950 | 9999 |




