
Wiseco Piston V.A.G.1.6 16V- AJV/ARC/AVY(12.2:1)-6cc Armor Plated
Normally available in European stock. Approx 1 week delivery
Please contact us for accurate delivery times prior to purchase
Product specifications
| Attribute | Value |
|---|---|
| Bore - Actual | 76.50 mm |
| Bore - Oversize | Std. mm |
| Build Type | Build to Stock |
| Coating | Armor Plating |
| Compression Height | 29.27 mm |
| Compression Ratio - Actual | 12.2:1 |
| Country of Origin | USA |
| Deck Clearance | 0.03- mm |
| Dome Volume | -6.0 cc |
| Package Height | 110,00 mm |
| Package Length | 225,00 mm |
| Package Weight | 1628.00 g |
| Package Width | 203,00 mm |
| Piston Pin Diameter | 17.00 mm |
| Ring Set Included | 7650XX |
| Weight - Nominal | 255 g |
Compatible models
| Make | Model | Begin year | End year |
|---|---|---|---|
| Volkswagen/Audi | 1.6L 16v | 1950 | 9999 |
Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
Normally available in European stock. Approx 1 week delivery
Please contact us for accurate delivery times prior to purchase
Product specifications
| Attribute | Value |
|---|---|
| Bore - Actual | 76.50 mm |
| Bore - Oversize | Std. mm |
| Build Type | Build to Stock |
| Coating | Armor Plating |
| Compression Height | 29.27 mm |
| Compression Ratio - Actual | 12.2:1 |
| Country of Origin | USA |
| Deck Clearance | 0.03- mm |
| Dome Volume | -6.0 cc |
| Package Height | 110,00 mm |
| Package Length | 225,00 mm |
| Package Weight | 1628.00 g |
| Package Width | 203,00 mm |
| Piston Pin Diameter | 17.00 mm |
| Ring Set Included | 7650XX |
| Weight - Nominal | 255 g |
Compatible models
| Make | Model | Begin year | End year |
|---|---|---|---|
| Volkswagen/Audi | 1.6L 16v | 1950 | 9999 |













