✨ New Arrivals Just Dropped!Explore

Wiseco Piston Ring Set 86.50mm
Price is for one Ring Set for one Piston
Product specifications
| Attribute | Value |
|---|---|
| Bore - Actual | 86.50 mm |
| Build Type | Build to Stock |
| Country of Origin | Japan |
| GTIN | 00193564179852 |
| Image Info | These images are representative |
| Package Height | 14,00 mm |
| Package Length | 92,00 mm |
| Package Weight | 32.00 g |
| Package Width | 94,00 mm |
| Ring Kit - Oil Axial Height | 2.80 mm |
| Ring Kit - Oil Radial Width | 3.12 mm |
| Ring Kit - Oil Type | CUS |
| Ring Kit - Second Axial Height | 1.20 mm |
| Ring Kit - Second Radial Width | 3.61 mm |
| Ring Kit - Second Type | IPN |
| Ring Kit - Top Axial Height | 1.00 mm |
| Ring Kit - Top Radial Width | 3.30 mm |
| Ring Kit - Top Type | SGP |
Compatible models
| Make | Model | Begin year | End year |
|---|
$50.60
Wiseco Piston Ring Set 86.50mm—
$50.60
Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
Price is for one Ring Set for one Piston
Product specifications
| Attribute | Value |
|---|---|
| Bore - Actual | 86.50 mm |
| Build Type | Build to Stock |
| Country of Origin | Japan |
| GTIN | 00193564179852 |
| Image Info | These images are representative |
| Package Height | 14,00 mm |
| Package Length | 92,00 mm |
| Package Weight | 32.00 g |
| Package Width | 94,00 mm |
| Ring Kit - Oil Axial Height | 2.80 mm |
| Ring Kit - Oil Radial Width | 3.12 mm |
| Ring Kit - Oil Type | CUS |
| Ring Kit - Second Axial Height | 1.20 mm |
| Ring Kit - Second Radial Width | 3.61 mm |
| Ring Kit - Second Type | IPN |
| Ring Kit - Top Axial Height | 1.00 mm |
| Ring Kit - Top Radial Width | 3.30 mm |
| Ring Kit - Top Type | SGP |
Compatible models
| Make | Model | Begin year | End year |
|---|
