✨ New Arrivals Just Dropped!Explore

Wiseco piston Lancia Delta HF Integrale 2.0L 16V( 8.5:1)
Normally available in European stock. Approx 1 week delivery
Please contact us for accurate delivery times prior to purchase
Product specifications
| Attribute | Value |
|---|---|
| Bore - Actual | 84.25 mm |
| Bore - Oversize | 0.25 mm |
| Build Type | Build on Demand |
| Compression Height | 38.94 mm |
| Compression Ratio - Actual | 7.5:1 |
| Country of Origin | USA |
| Deck Clearance | 0.06- mm |
| Dome Volume | -20.5 cc |
| Package Height | 112,00 mm |
| Package Length | 225,00 mm |
| Package Weight | 3020.00 g |
| Package Width | 203,00 mm |
| Piston Pin Diameter | 22.00 mm |
| Ring Set Included | 8425XX |
| Weight - Nominal | 380 g |
Compatible models
| Make | Model | Begin year | End year |
|---|---|---|---|
| Lancia | 2.0L 16v - HF Integrale | 1950 | 9999 |
Select Size
From $295.33
Original: $843.79
-65%Wiseco piston Lancia Delta HF Integrale 2.0L 16V( 8.5:1)—
$843.79
$295.33Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
Normally available in European stock. Approx 1 week delivery
Please contact us for accurate delivery times prior to purchase
Product specifications
| Attribute | Value |
|---|---|
| Bore - Actual | 84.25 mm |
| Bore - Oversize | 0.25 mm |
| Build Type | Build on Demand |
| Compression Height | 38.94 mm |
| Compression Ratio - Actual | 7.5:1 |
| Country of Origin | USA |
| Deck Clearance | 0.06- mm |
| Dome Volume | -20.5 cc |
| Package Height | 112,00 mm |
| Package Length | 225,00 mm |
| Package Weight | 3020.00 g |
| Package Width | 203,00 mm |
| Piston Pin Diameter | 22.00 mm |
| Ring Set Included | 8425XX |
| Weight - Nominal | 380 g |
Compatible models
| Make | Model | Begin year | End year |
|---|---|---|---|
| Lancia | 2.0L 16v - HF Integrale | 1950 | 9999 |
