
Wiseco Piston Kit VW R32 3.2L 24V(9.0:1)
Normally available in European stock. Approx 1 week delivery
Please contact us for accurate delivery times prior to purchase
Product specifications
| Attribute | Value |
|---|---|
| Bore - Actual | 84.00 mm |
| Bore - Oversize | Std. mm |
| Build Type | Build to Stock |
| Compression Height | 34.50 mm |
| Compression Ratio - Actual | 9.0:1 |
| Country of Origin | USA |
| Deck Clearance | 0.55- mm |
| Dome Volume | -20.5 cc |
| Package Height | 113,00 mm |
| Package Length | 352,00 mm |
| Package Weight | 3870.00 g |
| Package Width | 222,00 mm |
| Piston Pin Diameter | 20.00 mm |
| Ring Set Included | 8400XX |
| Weight - Nominal | 344 g |
Compatible models
| Make | Model | Begin year | End year |
|---|---|---|---|
| Volkswagen/Audi | 3.2L 24v - R32 | 1950 | 9999 |
Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
Normally available in European stock. Approx 1 week delivery
Please contact us for accurate delivery times prior to purchase
Product specifications
| Attribute | Value |
|---|---|
| Bore - Actual | 84.00 mm |
| Bore - Oversize | Std. mm |
| Build Type | Build to Stock |
| Compression Height | 34.50 mm |
| Compression Ratio - Actual | 9.0:1 |
| Country of Origin | USA |
| Deck Clearance | 0.55- mm |
| Dome Volume | -20.5 cc |
| Package Height | 113,00 mm |
| Package Length | 352,00 mm |
| Package Weight | 3870.00 g |
| Package Width | 222,00 mm |
| Piston Pin Diameter | 20.00 mm |
| Ring Set Included | 8400XX |
| Weight - Nominal | 344 g |
Compatible models
| Make | Model | Begin year | End year |
|---|---|---|---|
| Volkswagen/Audi | 3.2L 24v - R32 | 1950 | 9999 |













