
Wiseco Piston Kit Seat VW VR6 2.8/2.9L 12V(9.0:1)
Normally available in European stock. Approx 1 week delivery
Please contact us for accurate delivery times prior to purchase
Product specifications
| Attribute | Value |
|---|---|
| Bore - Actual | in |
| Bore - Oversize | 3.228 in |
| Build Type | Build to Stock |
| Compression Height | 32.38 mm |
| Compression Ratio - Actual | 9.0:1 |
| Country of Origin | USA |
| Deck Clearance | 0.47- mm |
| Dome Volume | -26.2 cc |
| GTIN | 00193564076762 |
| Image Info | These images are actual |
| Material Type | 2618 |
| Package Height | 113,00 mm |
| Package Length | 357,00 mm |
| Package Weight | 3674.00 g |
| Package Width | 224,00 mm |
| Piston Head Type | Dish |
| Piston Pin Diameter | .040 in |
| Ring Set Included | 8200XX |
| Weight - Nominal | 278 g |
Compatible models
| Make | Model | Begin year | End year |
|---|---|---|---|
| Volkswagen/Audi | 2.8/2.9L 12v - VR6 | 1950 | 9999 |
Original: $1,233.33
-65%$1,233.33
$431.67Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
Normally available in European stock. Approx 1 week delivery
Please contact us for accurate delivery times prior to purchase
Product specifications
| Attribute | Value |
|---|---|
| Bore - Actual | in |
| Bore - Oversize | 3.228 in |
| Build Type | Build to Stock |
| Compression Height | 32.38 mm |
| Compression Ratio - Actual | 9.0:1 |
| Country of Origin | USA |
| Deck Clearance | 0.47- mm |
| Dome Volume | -26.2 cc |
| GTIN | 00193564076762 |
| Image Info | These images are actual |
| Material Type | 2618 |
| Package Height | 113,00 mm |
| Package Length | 357,00 mm |
| Package Weight | 3674.00 g |
| Package Width | 224,00 mm |
| Piston Head Type | Dish |
| Piston Pin Diameter | .040 in |
| Ring Set Included | 8200XX |
| Weight - Nominal | 278 g |
Compatible models
| Make | Model | Begin year | End year |
|---|---|---|---|
| Volkswagen/Audi | 2.8/2.9L 12v - VR6 | 1950 | 9999 |













