✨ New Arrivals Just Dropped!Explore

Wiseco Piston Kit PSA EW10J4 2.0L 16V (13.8:1) 85.00mm
Normally available in European stock. Approx 1 week delivery
Please contact us for accurate delivery times prior to purchase
Product specifications
| Attribute | Value |
|---|---|
| Bore - Actual | 85.00 mm |
| Bore - Oversize | Std. mm |
| Build Type | Build to Stock |
| Compression Height | 29.50 mm |
| Compression Ratio - Actual | 13.8:1 |
| Country of Origin | USA |
| Deck Clearance | 0 mm |
| Dome Volume | 11.6 cc |
| Package Height | 111,00 mm |
| Package Length | 225,00 mm |
| Package Weight | 2720.00 g |
| Package Width | 204,00 mm |
| Piston Pin Diameter | 21.00 mm |
| Ring Set Included | 8500XX |
| Weight - Nominal | 322 g |
Compatible models
| Make | Model | Begin year | End year |
|---|---|---|---|
| Peugeot/Citroën | 2.0L 16v - EW10J4 | 1950 | 9999 |
Select Size
From $295.33
Original: $843.79
-65%Wiseco Piston Kit PSA EW10J4 2.0L 16V (13.8:1) 85.00mm—
$843.79
$295.33Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
Normally available in European stock. Approx 1 week delivery
Please contact us for accurate delivery times prior to purchase
Product specifications
| Attribute | Value |
|---|---|
| Bore - Actual | 85.00 mm |
| Bore - Oversize | Std. mm |
| Build Type | Build to Stock |
| Compression Height | 29.50 mm |
| Compression Ratio - Actual | 13.8:1 |
| Country of Origin | USA |
| Deck Clearance | 0 mm |
| Dome Volume | 11.6 cc |
| Package Height | 111,00 mm |
| Package Length | 225,00 mm |
| Package Weight | 2720.00 g |
| Package Width | 204,00 mm |
| Piston Pin Diameter | 21.00 mm |
| Ring Set Included | 8500XX |
| Weight - Nominal | 322 g |
Compatible models
| Make | Model | Begin year | End year |
|---|---|---|---|
| Peugeot/Citroën | 2.0L 16v - EW10J4 | 1950 | 9999 |

