✨ New Arrivals Just Dropped!Explore

Wiseco Piston Kit Opel C20XE '91-96 12.5:1 Armor Plated
Normally available in European stock. Approx 1 week delivery
Please contact us for accurate delivery times prior to purchase
Product specifications
| Attribute | Value |
|---|---|
| Bore - Actual | 86.00 mm |
| Bore - Oversize | Std. mm |
| Build Type | Build to Stock |
| Coating | Armor Plating |
| Compression Height | 30.19 mm |
| Compression Ratio - Actual | 12.0:1 |
| Country of Origin | USA |
| Deck Clearance | -0.04 mm |
| Dome Volume | 5.2 cc |
| GTIN | 00193564091437 |
| Image Info | These images are representative |
| Material Type | 4032 |
| Package Height | 114,30 mm |
| Package Length | 215,90 mm |
| Package Weight | 2222.60 g |
| Package Width | 203,20 mm |
| Piston Pin Diameter | 21.00 mm |
| Ring Set Included | 8600XX |
| Weight - Nominal | 335 g |
Compatible models
| Make | Model | Begin year | End year |
|---|---|---|---|
| Opel | 2.0L 16v - C20XE | 1950 | 9999 |
Select Size
From $897.93
Wiseco Piston Kit Opel C20XE '91-96 12.5:1 Armor Plated—
$897.93
Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
Normally available in European stock. Approx 1 week delivery
Please contact us for accurate delivery times prior to purchase
Product specifications
| Attribute | Value |
|---|---|
| Bore - Actual | 86.00 mm |
| Bore - Oversize | Std. mm |
| Build Type | Build to Stock |
| Coating | Armor Plating |
| Compression Height | 30.19 mm |
| Compression Ratio - Actual | 12.0:1 |
| Country of Origin | USA |
| Deck Clearance | -0.04 mm |
| Dome Volume | 5.2 cc |
| GTIN | 00193564091437 |
| Image Info | These images are representative |
| Material Type | 4032 |
| Package Height | 114,30 mm |
| Package Length | 215,90 mm |
| Package Weight | 2222.60 g |
| Package Width | 203,20 mm |
| Piston Pin Diameter | 21.00 mm |
| Ring Set Included | 8600XX |
| Weight - Nominal | 335 g |
Compatible models
| Make | Model | Begin year | End year |
|---|---|---|---|
| Opel | 2.0L 16v - C20XE | 1950 | 9999 |
