✨ New Arrivals Just Dropped!Explore

Wiseco Piston Kit Opel 2.4L CIH C24NE 11.2:1
Normally available in European stock. Approx 1 week delivery
Please contact us for accurate delivery times prior to purchase
Product specifications
| Attribute | Value |
|---|---|
| Bore - Actual | 96.00 mm |
| Bore - Oversize | 1.00 mm |
| Build Type | Build to Stock |
| Compression Height | 31.50 mm |
| Compression Ratio - Actual | 11.2:1 |
| Country of Origin | USA |
| Deck Clearance | 0 mm |
| Dome Volume | -4.9 FT cc |
| GTIN | 00193564091512 |
| Image Info | These images are representative |
| Material Type | 4032 |
| Package Height | 111,76 mm |
| Package Length | 218,44 mm |
| Package Weight | 3265.87 g |
| Package Width | 350,52 mm |
| Piston Pin Diameter | 22.00 mm |
| Ring Set Included | 9600XX |
| Weight - Nominal | 356 g |
Compatible models
| Make | Model | Begin year | End year |
|---|---|---|---|
| Opel | 2.4L 8v - CIH | 1950 | 9999 |
Select Size
From $760.24
Wiseco Piston Kit Opel 2.4L CIH C24NE 11.2:1—
$760.24
Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
Normally available in European stock. Approx 1 week delivery
Please contact us for accurate delivery times prior to purchase
Product specifications
| Attribute | Value |
|---|---|
| Bore - Actual | 96.00 mm |
| Bore - Oversize | 1.00 mm |
| Build Type | Build to Stock |
| Compression Height | 31.50 mm |
| Compression Ratio - Actual | 11.2:1 |
| Country of Origin | USA |
| Deck Clearance | 0 mm |
| Dome Volume | -4.9 FT cc |
| GTIN | 00193564091512 |
| Image Info | These images are representative |
| Material Type | 4032 |
| Package Height | 111,76 mm |
| Package Length | 218,44 mm |
| Package Weight | 3265.87 g |
| Package Width | 350,52 mm |
| Piston Pin Diameter | 22.00 mm |
| Ring Set Included | 9600XX |
| Weight - Nominal | 356 g |
Compatible models
| Make | Model | Begin year | End year |
|---|---|---|---|
| Opel | 2.4L 8v - CIH | 1950 | 9999 |
