
Wiseco Piston Kit Nissan 200SX Silvia CA18DET 1.8L 16V
Normally available in European stock. Approx 1 week delivery
Please contact us for accurate delivery times prior to purchase
Product specifications
| Attribute | Value |
|---|---|
| Bore - Actual | 83.00 mm |
| Bore - Oversize | Std. mm |
| Build Type | Build to Stock |
| Compression Height | 29.75 mm |
| Compression Ratio - Actual | 8.5:1 |
| Country of Origin | USA |
| Deck Clearance | 0.30- mm |
| Dome Volume | -0.5 FT cc |
| GTIN | 00193564077387 |
| Image Info | These images are representative |
| Material Type | 2618 |
| Package Height | 111,76 mm |
| Package Length | 205,74 mm |
| Package Weight | 2086.52 g |
| Package Width | 223,52 mm |
| Piston Pin Diameter | 20.00 mm |
| Ring Set Included | 8300XX |
| Weight - Nominal | 303 g |
Compatible models
| Make | Model | Begin year | End year |
|---|---|---|---|
| Nissan | 1.8L 16v - CA18DET | 1950 | 9999 |
Original: $740.23
-65%$740.23
$259.08Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
Normally available in European stock. Approx 1 week delivery
Please contact us for accurate delivery times prior to purchase
Product specifications
| Attribute | Value |
|---|---|
| Bore - Actual | 83.00 mm |
| Bore - Oversize | Std. mm |
| Build Type | Build to Stock |
| Compression Height | 29.75 mm |
| Compression Ratio - Actual | 8.5:1 |
| Country of Origin | USA |
| Deck Clearance | 0.30- mm |
| Dome Volume | -0.5 FT cc |
| GTIN | 00193564077387 |
| Image Info | These images are representative |
| Material Type | 2618 |
| Package Height | 111,76 mm |
| Package Length | 205,74 mm |
| Package Weight | 2086.52 g |
| Package Width | 223,52 mm |
| Piston Pin Diameter | 20.00 mm |
| Ring Set Included | 8300XX |
| Weight - Nominal | 303 g |
Compatible models
| Make | Model | Begin year | End year |
|---|---|---|---|
| Nissan | 1.8L 16v - CA18DET | 1950 | 9999 |











