✨ New Arrivals Just Dropped!Explore

Wiseco Piston Kit Mitsubishi Evo10 4B11-T '08 -4.5cc (9.0:1)
Normally available in European stock. Approx 1 week delivery
Please contact us for accurate delivery times prior to purchase
Product specifications
| Attribute | Value |
|---|---|
| Bore - Actual | 86.00 mm |
| Bore - Oversize | STD |
| Bore - Standard | 86.00 mm |
| Compression Height | 33.25 mm |
| Compression Ratio - Actual | 9.0:1 |
| Country of Origin | USA |
| Cylinders | 4 |
| Deck Clearance | 0 mm |
| Dome Volume | -4.5 cc |
| Material Type | 2618 |
| Piston Pin Diameter | 23.00 mm |
| Ring Set Included | 8600XX |
| Stroke | 86.00 mm |
| Weight - Nominal | 362 g |
| Build Type | Build to Stock |
| GTIN | 00193564077592 |
| Image Info | These images are representative |
| Package Height | 111,00 mm |
| Package Length | 226,00 mm |
| Package Weight | 2392.00 g |
| Package Width | 203,00 mm |
Compatible models
| Make | Model | Begin year | End year |
|---|---|---|---|
| Mitsubishi | 2.0L 16v - 4B11T | 1950 | 9999 |
Select Size
From $266.08
Original: $760.24
-65%Wiseco Piston Kit Mitsubishi Evo10 4B11-T '08 -4.5cc (9.0:1)—
$760.24
$266.08Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
Normally available in European stock. Approx 1 week delivery
Please contact us for accurate delivery times prior to purchase
Product specifications
| Attribute | Value |
|---|---|
| Bore - Actual | 86.00 mm |
| Bore - Oversize | STD |
| Bore - Standard | 86.00 mm |
| Compression Height | 33.25 mm |
| Compression Ratio - Actual | 9.0:1 |
| Country of Origin | USA |
| Cylinders | 4 |
| Deck Clearance | 0 mm |
| Dome Volume | -4.5 cc |
| Material Type | 2618 |
| Piston Pin Diameter | 23.00 mm |
| Ring Set Included | 8600XX |
| Stroke | 86.00 mm |
| Weight - Nominal | 362 g |
| Build Type | Build to Stock |
| GTIN | 00193564077592 |
| Image Info | These images are representative |
| Package Height | 111,00 mm |
| Package Length | 226,00 mm |
| Package Weight | 2392.00 g |
| Package Width | 203,00 mm |
Compatible models
| Make | Model | Begin year | End year |
|---|---|---|---|
| Mitsubishi | 2.0L 16v - 4B11T | 1950 | 9999 |
















