✨ New Arrivals Just Dropped!Explore

Wiseco kit Volvo 2.3 Ltr 8V 4 cyl. Turbo B230ET,FT,GT(8.2:1)
Normally available in European stock. Approx 1 week delivery
Please contact us for accurate delivery times prior to purchase
Product specifications
| Attribute | Value |
|---|---|
| Bore - Actual | 96.00 mm |
| Bore - Oversize | Std. mm |
| Compression Height | 38.90 mm |
| Compression Ratio - Actual | 8.2:1 |
| Country of Origin | USA |
| Deck Clearance | 0.60- mm |
| Dome Volume | -14.0 cc |
| Piston Pin Diameter | 23.00 mm |
| Ring Set Included | 9600XX |
| Weight - Nominal | 540 g |
| Stroke | 80.00 mm |
| Rod Length | 152.00 mm |
| Build Type | Build to Stock |
| Package Height | 113,00 mm |
| Package Length | 355,00 mm |
| Package Weight | 3308.00 g |
| Package Width | 220,00 mm |
Compatible models
| Make | Model | Begin year | End year |
|---|---|---|---|
| Volvo | 2.3L 8v - B230 | 1950 | 9999 |
Select Size
From $295.33
Original: $843.79
-65%Wiseco kit Volvo 2.3 Ltr 8V 4 cyl. Turbo B230ET,FT,GT(8.2:1)—
$843.79
$295.33Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
Normally available in European stock. Approx 1 week delivery
Please contact us for accurate delivery times prior to purchase
Product specifications
| Attribute | Value |
|---|---|
| Bore - Actual | 96.00 mm |
| Bore - Oversize | Std. mm |
| Compression Height | 38.90 mm |
| Compression Ratio - Actual | 8.2:1 |
| Country of Origin | USA |
| Deck Clearance | 0.60- mm |
| Dome Volume | -14.0 cc |
| Piston Pin Diameter | 23.00 mm |
| Ring Set Included | 9600XX |
| Weight - Nominal | 540 g |
| Stroke | 80.00 mm |
| Rod Length | 152.00 mm |
| Build Type | Build to Stock |
| Package Height | 113,00 mm |
| Package Length | 355,00 mm |
| Package Weight | 3308.00 g |
| Package Width | 220,00 mm |
Compatible models
| Make | Model | Begin year | End year |
|---|---|---|---|
| Volvo | 2.3L 8v - B230 | 1950 | 9999 |









