
Wiseco Ford OHC/Pinto 2.0 Ltr 8V 4 Cyl. Std. CR 9.2:1
Please allow 4-6 weeks for delivery
Please contact us for accurate delivery times prior to purchase
Product specifications
| Attribute | Value |
|---|---|
| Bore - Actual | 90.94 mm |
| Bore - Oversize | 0.14 mm |
| Compression Height | 41.60 mm |
| Compression Ratio - Actual | 9.2:1 |
| Country of Origin | USA |
| Deck Clearance | 0.45- mm |
| Dome Volume | 0.0 cc |
| GTIN | 00193564092236 |
| Material Type | 4032 |
| Piston Pin Diameter | 24.00 mm |
| Ring Set Included | 9100XX |
| Weight - Nominal | 428 g |
| Build Type | Build on Demand |
| Image Info | These images are representative |
| Package Height | 114,30 mm |
| Package Length | 215,90 mm |
| Package Weight | 2131.88 g |
| Package Width | 203,20 mm |
Compatible models
| Make | Model | Begin year | End year |
|---|---|---|---|
| Ford | 2.0L 8v - Pinto | 1950 | 9999 |
Original: $843.79
-65%$843.79
$295.33Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
Please allow 4-6 weeks for delivery
Please contact us for accurate delivery times prior to purchase
Product specifications
| Attribute | Value |
|---|---|
| Bore - Actual | 90.94 mm |
| Bore - Oversize | 0.14 mm |
| Compression Height | 41.60 mm |
| Compression Ratio - Actual | 9.2:1 |
| Country of Origin | USA |
| Deck Clearance | 0.45- mm |
| Dome Volume | 0.0 cc |
| GTIN | 00193564092236 |
| Material Type | 4032 |
| Piston Pin Diameter | 24.00 mm |
| Ring Set Included | 9100XX |
| Weight - Nominal | 428 g |
| Build Type | Build on Demand |
| Image Info | These images are representative |
| Package Height | 114,30 mm |
| Package Length | 215,90 mm |
| Package Weight | 2131.88 g |
| Package Width | 203,20 mm |
Compatible models
| Make | Model | Begin year | End year |
|---|---|---|---|
| Ford | 2.0L 8v - Pinto | 1950 | 9999 |











