
Wiseco VW Golf/Passat 2.0 Ltr 16V 4 Cyl. ABF CR 8.5:1
Normally available in European stock. Approx 1 week delivery
Please contact us for accurate delivery times prior to purchase
Product specifications
| Attribute | Value |
|---|---|
| Bore - Actual | 83.00 mm |
| Bore - Oversize | 0.50 mm |
| Compression Height | 30.60 mm |
| Compression Ratio - Actual | 8.5:1 |
| Country of Origin | USA |
| Deck Clearance | 0 mm |
| Dome Volume | -11.0 cc |
| GTIN | 00193564091826 |
| Material Type | 2618 |
| Piston Pin Diameter | 21.00 mm |
| Ring Set Included | 8300XX |
| Weight - Nominal | 300 g |
| Build Type | Build to Stock |
| Image Info | These images are representative |
| Package Height | 114,30 mm |
| Package Length | 215,90 mm |
| Package Weight | 1995.81 g |
| Package Width | 203,20 mm |
Compatible models
| Make | Model | Begin year | End year |
|---|---|---|---|
| Volkswagen/Audi | 2.0L 16v - ABF | 1950 | 9999 |
Original: $843.79
-65%$843.79
$295.33Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
Normally available in European stock. Approx 1 week delivery
Please contact us for accurate delivery times prior to purchase
Product specifications
| Attribute | Value |
|---|---|
| Bore - Actual | 83.00 mm |
| Bore - Oversize | 0.50 mm |
| Compression Height | 30.60 mm |
| Compression Ratio - Actual | 8.5:1 |
| Country of Origin | USA |
| Deck Clearance | 0 mm |
| Dome Volume | -11.0 cc |
| GTIN | 00193564091826 |
| Material Type | 2618 |
| Piston Pin Diameter | 21.00 mm |
| Ring Set Included | 8300XX |
| Weight - Nominal | 300 g |
| Build Type | Build to Stock |
| Image Info | These images are representative |
| Package Height | 114,30 mm |
| Package Length | 215,90 mm |
| Package Weight | 1995.81 g |
| Package Width | 203,20 mm |
Compatible models
| Make | Model | Begin year | End year |
|---|---|---|---|
| Volkswagen/Audi | 2.0L 16v - ABF | 1950 | 9999 |













