
Wiseco Seat Leon/VW Golf 2.8L VR6 24V 6 cyl. 8.5:1
Normally available in European stock. Approx 1 week delivery
Please contact us for accurate delivery times prior to purchase
Product specifications
| Attribute | Value |
|---|---|
| Bore - Actual | 82.00 mm |
| Bore - Oversize | 1.00 mm |
| Build Type | Build to Stock |
| Compression Height | 37.10 mm |
| Compression Ratio - Actual | 8.5:1 |
| Country of Origin | USA |
| Deck Clearance | 0.75- mm |
| Dome Volume | -20.2 cc |
| GTIN | 00193564091901 |
| Image Info | These images are representative |
| Material Type | 2618 |
| Package Height | 114,30 mm |
| Package Length | 342,90 mm |
| Package Weight | 3401.94 g |
| Package Width | 215,90 mm |
| Piston Pin Diameter | 20.00 mm |
| Ring Set Included | 8200XX |
| Weight - Nominal | 360 g |
Compatible models
| Make | Model | Begin year | End year |
|---|---|---|---|
| Volkswagen/Audi | 2.8L 24v - VR6 | 1950 | 9999 |
Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
Normally available in European stock. Approx 1 week delivery
Please contact us for accurate delivery times prior to purchase
Product specifications
| Attribute | Value |
|---|---|
| Bore - Actual | 82.00 mm |
| Bore - Oversize | 1.00 mm |
| Build Type | Build to Stock |
| Compression Height | 37.10 mm |
| Compression Ratio - Actual | 8.5:1 |
| Country of Origin | USA |
| Deck Clearance | 0.75- mm |
| Dome Volume | -20.2 cc |
| GTIN | 00193564091901 |
| Image Info | These images are representative |
| Material Type | 2618 |
| Package Height | 114,30 mm |
| Package Length | 342,90 mm |
| Package Weight | 3401.94 g |
| Package Width | 215,90 mm |
| Piston Pin Diameter | 20.00 mm |
| Ring Set Included | 8200XX |
| Weight - Nominal | 360 g |
Compatible models
| Make | Model | Begin year | End year |
|---|---|---|---|
| Volkswagen/Audi | 2.8L 24v - VR6 | 1950 | 9999 |













