✨ New Arrivals Just Dropped!Explore

Piper Camshaft Toyota 2JZ VVTI 280/272
Product specifications
| Attribute | Value |
|---|---|
| Duration Exhaust | 280 deg |
| Duration Intake | 272 deg |
| Full Exhaust Lift | 110 deg |
| Full Intake Lift | 110 deg |
| Package Height | 126,00 mm |
| Package Length | 717,00 mm |
| Package Weight | 7610.00 g |
| Package Width | 88,00 mm |
| Power Band | 3000-7500 rpm |
| TDC Exhaust Lift | 2.34 mm |
| TDC Intake Lift | 1.94 mm |
| Timing Exhaust | 70 - 30 deg |
| Timing Intake | 26 - 66 deg |
| Type | Race |
| Valve Exhaust Clearance | 0.30 mm |
| Valve Exhaust Lift | 10.69 mm |
| Valve Intake Clearance | 0.25 mm |
| Valve Intake Lift | 10.74 mm |
$398.71
Original: $1,139.18
-65%Piper Camshaft Toyota 2JZ VVTI 280/272—
$1,139.18
$398.71Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
Product specifications
| Attribute | Value |
|---|---|
| Duration Exhaust | 280 deg |
| Duration Intake | 272 deg |
| Full Exhaust Lift | 110 deg |
| Full Intake Lift | 110 deg |
| Package Height | 126,00 mm |
| Package Length | 717,00 mm |
| Package Weight | 7610.00 g |
| Package Width | 88,00 mm |
| Power Band | 3000-7500 rpm |
| TDC Exhaust Lift | 2.34 mm |
| TDC Intake Lift | 1.94 mm |
| Timing Exhaust | 70 - 30 deg |
| Timing Intake | 26 - 66 deg |
| Type | Race |
| Valve Exhaust Clearance | 0.30 mm |
| Valve Exhaust Lift | 10.69 mm |
| Valve Intake Clearance | 0.25 mm |
| Valve Intake Lift | 10.74 mm |

