✨ New Arrivals Just Dropped!Explore




K&N Performance oil filter HP-3003 (commonly used on dry sump setups)
*NOT A DIRECT REPLACEMENT OEM OIL FILTER, PLEASE READ DESCRIPTION. WE HAVE OTHER DIRECT REPLACEMENT UNITS AVAILABLE FOR YOUR ENGINE. THIS FILTER IS COMMOMLY USED ON DRY SUMP COMPETITION ENGINES*
Overview
K&N® premium oil filters are meticulously engineered to offer outstanding filtration and engine protection. Designed to operate with all synthetic, conventional, and blended motor oils, K&N's pleated synthetic-blend filtration media helps to shield your engine from contaminants and ensure a consistent flow of oil. The heavy-duty canister is engineered to be exceptionally durable, and a one-inch welded hex nut can be used for quick and easy filter removal. Each filter is specifically designed to withstand the service intervals recommended by vehicle manufacturers, and is protected by the K&N® 1-Year Limited Warranty.
Product details
- Designed to allow high flow rates and a consistent flow of oil to your engine
- Pleated synthetic-blend filtration media removes most harmful contaminants
- Fast and easy Wrench-Off® removal using the welded one-inch hex nut
- High capacity to withstand the service intervals recommended by vehicle manufacturers
- Heavy-duty canister for outstanding durability
- Laboratory tested to ensure excellent capacity, efficiency, and mechanical strength
- Designed to operate with all synthetic, conventional, and blended motor oils
- 1-Year Limited Warranty
| Anti Drain Back Valve | Yes |
| Bypass Valve | Yes |
| Filter Material | High Flow Premium Media |
| Gasket Material | High Temperature Nitrile |
| Height | 5.875 in (149 mm) |
| Outside Diameter | 3.688 in (94 mm) |
| PSI Relief Valve | 11-17 |
| Removal Nut | Yes |
| Style | Spin-On |
| Thread Specification | 13/16 In. - 16 |
| Product Style | Oil Filters |
| Weight | 1.3 lb (0.6 kg) |
| Product Box Height | 6.13 in (156 mm) |
| Product Box Length | 3.88 in (98 mm) |
| Product Box Width | 3.88 in (98 mm) |
| Removal Nut Size | 1 inch |
| Warranty | 1 Year Limited |
$23.54
K&N Performance oil filter HP-3003 (commonly used on dry sump setups)—
$23.54
Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
*NOT A DIRECT REPLACEMENT OEM OIL FILTER, PLEASE READ DESCRIPTION. WE HAVE OTHER DIRECT REPLACEMENT UNITS AVAILABLE FOR YOUR ENGINE. THIS FILTER IS COMMOMLY USED ON DRY SUMP COMPETITION ENGINES*
Overview
K&N® premium oil filters are meticulously engineered to offer outstanding filtration and engine protection. Designed to operate with all synthetic, conventional, and blended motor oils, K&N's pleated synthetic-blend filtration media helps to shield your engine from contaminants and ensure a consistent flow of oil. The heavy-duty canister is engineered to be exceptionally durable, and a one-inch welded hex nut can be used for quick and easy filter removal. Each filter is specifically designed to withstand the service intervals recommended by vehicle manufacturers, and is protected by the K&N® 1-Year Limited Warranty.
Product details
- Designed to allow high flow rates and a consistent flow of oil to your engine
- Pleated synthetic-blend filtration media removes most harmful contaminants
- Fast and easy Wrench-Off® removal using the welded one-inch hex nut
- High capacity to withstand the service intervals recommended by vehicle manufacturers
- Heavy-duty canister for outstanding durability
- Laboratory tested to ensure excellent capacity, efficiency, and mechanical strength
- Designed to operate with all synthetic, conventional, and blended motor oils
- 1-Year Limited Warranty
| Anti Drain Back Valve | Yes |
| Bypass Valve | Yes |
| Filter Material | High Flow Premium Media |
| Gasket Material | High Temperature Nitrile |
| Height | 5.875 in (149 mm) |
| Outside Diameter | 3.688 in (94 mm) |
| PSI Relief Valve | 11-17 |
| Removal Nut | Yes |
| Style | Spin-On |
| Thread Specification | 13/16 In. - 16 |
| Product Style | Oil Filters |
| Weight | 1.3 lb (0.6 kg) |
| Product Box Height | 6.13 in (156 mm) |
| Product Box Length | 3.88 in (98 mm) |
| Product Box Width | 3.88 in (98 mm) |
| Removal Nut Size | 1 inch |
| Warranty | 1 Year Limited |
