

JE-Pistons Kit Toyota 2JZGTE (ASY) Perfect Skirt 9.5:1 CR
Approx 2-6 weeks delivery
Product specifications
| Attribute | Value |
|---|---|
| Bore - Actual | 86.00 mm |
| Bore - Oversize | Std. mm |
| Build Type | Build on Demand |
| Compression Height | 34.00 mm |
| Compression Ratio - Actual | 9.5:1 |
| Deck Clearance | 0 mm |
| Dome Volume | -7.7 cc |
| GTIN | 00193564032034 |
| Image Info | These images are representative |
| Package Height | 179,00 mm |
| Package Length | 331,00 mm |
| Package Weight | 3906.00 g |
| Package Width | 330,00 mm |
| Piston Pin Diameter | 22.00 mm |
| Ring Set Included | JG1006-3386 |
| Stroke | 86.00 mm |
| Weight - Nominal | 330 g |
Compatible models
| Make | Model | Begin year | End year |
|---|---|---|---|
| Toyota | 3.0L 24v - 2JZ-GTE | 1950 | 9999 |
Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
Approx 2-6 weeks delivery
Product specifications
| Attribute | Value |
|---|---|
| Bore - Actual | 86.00 mm |
| Bore - Oversize | Std. mm |
| Build Type | Build on Demand |
| Compression Height | 34.00 mm |
| Compression Ratio - Actual | 9.5:1 |
| Deck Clearance | 0 mm |
| Dome Volume | -7.7 cc |
| GTIN | 00193564032034 |
| Image Info | These images are representative |
| Package Height | 179,00 mm |
| Package Length | 331,00 mm |
| Package Weight | 3906.00 g |
| Package Width | 330,00 mm |
| Piston Pin Diameter | 22.00 mm |
| Ring Set Included | JG1006-3386 |
| Stroke | 86.00 mm |
| Weight - Nominal | 330 g |
Compatible models
| Make | Model | Begin year | End year |
|---|---|---|---|
| Toyota | 3.0L 24v - 2JZ-GTE | 1950 | 9999 |

















