✨ New Arrivals Just Dropped!Explore

JE-Pistons Kit Subaru EJ22 Turbo '91-94 98.00mm(8.5:1) 75mm Stroke
Estimated lead time 4 - 6 weeks
Product specifications
| Attribute | Value |
|---|---|
| Bore - Actual | 98.00 mm |
| Bore - Oversize | 1.00 mm |
| Build Type | Build on Demand |
| Compression Height | 32.70 mm |
| Compression Ratio - Actual | 8.5:1 |
| Deck Clearance | 0.25- mm |
| Dome Volume | -16.0 cc |
| GTIN | 00193564045454 |
| Image Info | These images are representative |
| Piston Pin Diameter | 23.00 mm |
| Ring Set Included | XH9800 |
| Rod Length | 130.50 mm |
| Stroke | 75.00 mm |
| Weight - Nominal | 418 g |
Compatible models
| Make | Model | Begin year | End year |
|---|---|---|---|
| Subaru | 2.2L 16v - EJ22 | 1950 | 9999 |
$361.64
Original: $1,033.26
-65%JE-Pistons Kit Subaru EJ22 Turbo '91-94 98.00mm(8.5:1) 75mm Stroke—
$1,033.26
$361.64Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
Estimated lead time 4 - 6 weeks
Product specifications
| Attribute | Value |
|---|---|
| Bore - Actual | 98.00 mm |
| Bore - Oversize | 1.00 mm |
| Build Type | Build on Demand |
| Compression Height | 32.70 mm |
| Compression Ratio - Actual | 8.5:1 |
| Deck Clearance | 0.25- mm |
| Dome Volume | -16.0 cc |
| GTIN | 00193564045454 |
| Image Info | These images are representative |
| Piston Pin Diameter | 23.00 mm |
| Ring Set Included | XH9800 |
| Rod Length | 130.50 mm |
| Stroke | 75.00 mm |
| Weight - Nominal | 418 g |
Compatible models
| Make | Model | Begin year | End year |
|---|---|---|---|
| Subaru | 2.2L 16v - EJ22 | 1950 | 9999 |












