✨ New Arrivals Just Dropped!Explore

JE-Pistons kit Mits 4B11 86.25mm 9.0:1
Approx 2-3 weeks delivery
Product specifications
| Attribute | Value |
|---|---|
| Bore - Actual | 86.25 mm |
| Bore - Oversize | 0.25 mm |
| Build Type | Build to Stock |
| Compression Height | 33.35 mm |
| Compression Ratio - Actual | 9.0:1 |
| Deck Clearance | 0.10 mm |
| Dome Volume | -5.8 cc |
| GTIN | 00193564046628 |
| Image Info | These images are representative |
| Package Height | 140,00 mm |
| Package Length | 279,00 mm |
| Package Weight | 2200.00 g |
| Package Width | 151,00 mm |
| Piston Pin Diameter | 23.00 mm |
| Ring Set Included | JG1004-3396 |
| Stroke | 86.00 mm |
| Weight - Nominal | 322 g |
Compatible models
| Make | Model | Begin year | End year |
|---|---|---|---|
| Mitsubishi | 2.0L 16v - 4B11T | 1950 | 9999 |
$361.64
Original: $1,033.26
-65%JE-Pistons kit Mits 4B11 86.25mm 9.0:1—
$1,033.26
$361.64Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
Approx 2-3 weeks delivery
Product specifications
| Attribute | Value |
|---|---|
| Bore - Actual | 86.25 mm |
| Bore - Oversize | 0.25 mm |
| Build Type | Build to Stock |
| Compression Height | 33.35 mm |
| Compression Ratio - Actual | 9.0:1 |
| Deck Clearance | 0.10 mm |
| Dome Volume | -5.8 cc |
| GTIN | 00193564046628 |
| Image Info | These images are representative |
| Package Height | 140,00 mm |
| Package Length | 279,00 mm |
| Package Weight | 2200.00 g |
| Package Width | 151,00 mm |
| Piston Pin Diameter | 23.00 mm |
| Ring Set Included | JG1004-3396 |
| Stroke | 86.00 mm |
| Weight - Nominal | 322 g |
Compatible models
| Make | Model | Begin year | End year |
|---|---|---|---|
| Mitsubishi | 2.0L 16v - 4B11T | 1950 | 9999 |















