
JE-Pistons Kit Mazda 1.8L BP 84.00mm 9.0:1
Approx 4-6 weeks delivery
Product specifications
| Attribute | Value |
|---|---|
| Bore - Actual | 84.00 mm |
| Bore - Oversize | 1.00 mm |
| Build Type | Build on Demand |
| Compression Height | 30.60 mm |
| Compression Ratio - Actual | 9.0:1 |
| Deck Clearance | 0.40- mm |
| Dome Volume | -2.7 cc |
| GTIN | 00193564033352 |
| Image Info | These images are actual |
| Piston Pin Diameter | 20.00 mm |
| Ring Set Included | JG1004-3307 |
| Weight - Nominal | 301 g |
Compatible models
| Make | Model | Begin year | End year |
|---|---|---|---|
| Mazda | 1.8L 16v - BP | 1950 | 9999 |
Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
Approx 4-6 weeks delivery
Product specifications
| Attribute | Value |
|---|---|
| Bore - Actual | 84.00 mm |
| Bore - Oversize | 1.00 mm |
| Build Type | Build on Demand |
| Compression Height | 30.60 mm |
| Compression Ratio - Actual | 9.0:1 |
| Deck Clearance | 0.40- mm |
| Dome Volume | -2.7 cc |
| GTIN | 00193564033352 |
| Image Info | These images are actual |
| Piston Pin Diameter | 20.00 mm |
| Ring Set Included | JG1004-3307 |
| Weight - Nominal | 301 g |
Compatible models
| Make | Model | Begin year | End year |
|---|---|---|---|
| Mazda | 1.8L 16v - BP | 1950 | 9999 |











