✨ New Arrivals Just Dropped!Explore

JE-Pistons custom BTO Toyota 1.3L 12V 2E-TE SOHC (Starlet) 73mm
Estimated Delivery Time 4-6 weeks
Product specifications
| Attribute | Value |
|---|---|
| Bore - Actual | 73.00 mm |
| Bore - Oversize | Std. mm |
| Build Type | Build on Demand |
| Compression Height | 30.05 mm |
| Compression Ratio - Actual | 9.0:1 |
| Country of Origin | USA |
| Dome Volume | -9.0 cc |
| Piston Pin Diameter | 18.00 mm |
| Ring Set Included | JG1001-2874 |
| Weight - Nominal | 202 g |
Compatible models
| Make | Model | Begin year | End year |
|---|---|---|---|
| Toyota | 1.3L 12v - 2E-TE | 1950 | 9999 |
$388.00
Original: $1,108.58
-65%JE-Pistons custom BTO Toyota 1.3L 12V 2E-TE SOHC (Starlet) 73mm—
$1,108.58
$388.00Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
Estimated Delivery Time 4-6 weeks
Product specifications
| Attribute | Value |
|---|---|
| Bore - Actual | 73.00 mm |
| Bore - Oversize | Std. mm |
| Build Type | Build on Demand |
| Compression Height | 30.05 mm |
| Compression Ratio - Actual | 9.0:1 |
| Country of Origin | USA |
| Dome Volume | -9.0 cc |
| Piston Pin Diameter | 18.00 mm |
| Ring Set Included | JG1001-2874 |
| Weight - Nominal | 202 g |
Compatible models
| Make | Model | Begin year | End year |
|---|---|---|---|
| Toyota | 1.3L 12v - 2E-TE | 1950 | 9999 |



