
JE-Pistons kit Toy 4A-GE 20V (20mm pin) 12.0:1
Special order item. 2-6 weeks delivery
Product specifications
| Attribute | Value |
|---|---|
| Bore - Actual | 81.x mm |
| Bore - Oversize | Std. mm |
| Build Type | Build on Demand |
| Compression Height | 30.50 mm |
| Compression Ratio - Actual | 12.0:1 |
| Deck Clearance | 0.76- mm |
| Dome Volume | 6.8 cc |
| GTIN | 00193564030276 |
| Image Info | These images are actual |
| Piston Pin Diameter | 20.00 mm |
| Ring Set Included | JG1004-3189 |
| Weight - Nominal | - g |
Compatible models
| Make | Model | Begin year | End year |
|---|---|---|---|
| Toyota | 1.6L 20v - 4A-GE - 20v Silver Top | 1950 | 9999 |
| Toyota | 1.6L 20v - 4A-GE - 20v Black Top | 1950 | 9999 |
Original: $1,033.26
-65%$1,033.26
$361.64Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
Special order item. 2-6 weeks delivery
Product specifications
| Attribute | Value |
|---|---|
| Bore - Actual | 81.x mm |
| Bore - Oversize | Std. mm |
| Build Type | Build on Demand |
| Compression Height | 30.50 mm |
| Compression Ratio - Actual | 12.0:1 |
| Deck Clearance | 0.76- mm |
| Dome Volume | 6.8 cc |
| GTIN | 00193564030276 |
| Image Info | These images are actual |
| Piston Pin Diameter | 20.00 mm |
| Ring Set Included | JG1004-3189 |
| Weight - Nominal | - g |
Compatible models
| Make | Model | Begin year | End year |
|---|---|---|---|
| Toyota | 1.6L 20v - 4A-GE - 20v Silver Top | 1950 | 9999 |
| Toyota | 1.6L 20v - 4A-GE - 20v Black Top | 1950 | 9999 |













